test

Prekić: Vraneš oblikuje narativ da Pljevlja nijesu u Crnoj Gori

Standard

30/04/2024

06:53

Predsjednik opštine Pljevlja Dario Vraneš na svaki način pokušava da uruši multietničko i multikulturno nasljeđe Pljevalja i da ih kroz otvoren proces istorijskog revizionizma veže isključivo za srpsko nasljeđe – poručio je istoričar Adnan Prekić nakon što je prije tri dana u samom centru te multietničke i multivjerske sredine osvanuo mural sa stihovima koji slave „srpsku slobodu i jedinstvo dvije kraljevine srpske“.



Riječ je o pjesmi Dimitrija Jevtovića Polimca – „Pljevlja moja, vesel’te se“, koja je nastala 1912. povodom oslobođenja Pljevalja od viševjekovnog turskog ropstva.

“Za Vraneša su Pljevlja dio Crne Gore jedino ako, kao u pjesmi koja je osvanula u centru grada, spajaju „dvije srpske kraljevine“”, ocijenio je Prekić.

Za predsjednicu Opštinskog odbora DPS-a u Pljevljima Maju Rondović ovo je još jedna u nizu opasnih poruka koje aktuelna odbornička većina od prvog dana svog konstituisanja šalje svima koji u nacionalnom smislu, po njihovoj ocjeni, nijesu „pravovjerni“.

To je poruka o njihovoj nepoželjnosti u Pljevljima ili makar jasno stavljanje do znanja da su oni za njih građani drugog reda – podvukla je Rondović.

JASAN PLAN UNIŠTENJA

Prekić smatra da sve što Vraneš radi u kontinuitetu već sada možemo okarakterisati kao otvoren i jasan plan uništenja interkulturne tradicije Pljevalja i uvod u etno-teritorijalizaciju Crne Gore.

” Cilj je kristalno jasan – sve ono što Vraneš radi od prvog dana ima za cilj oblikovanje narativa u kojem Pljevlja ne pripadaju Crnoj Gori i nemaju nikakve veze sa njom”, izričit je istoričar.

Podsjetio je da se u Pljevljima zvanično proslavljao dan državnosti Srbije – a ne Crne Gore, da su planovi o razvoju grada podnošeni u srpskom parlamentu i da je predsjednika Skupštine Andriju Mandića Vraneš dočekao sa srpskom koreografijom i djecom u srpskim nošnjama.

“U otvorenom pokušaju istorijskog ravizionizma, Vraneš je izmislio da su Pljevlja 1912. i 1918. godine navodno oslobađali srpski vojnici, a posljednji pokušaj otvorenog revizionizma desio se nedavno, kada je jedna ulica dobila ime po vojniku JNA koji je poginuo u agresiji na dubrovačko-hercegovačko područje u Hrvatskoj u oktobru 1991. godine”, ukazao je Prekić u razgovoru za Pobjedu.

Rondović je podsjetila i na „direktivu“ da se na svim preduzećima koja su u vlasništvu Opštine obavezno istaknu zastave susjedne države, te da se u njihove upravljačke strukture imenuju samo oni koji su prošli partijsku i crkvenu trijažu da su „pravovjerni“.

Nakon toga se, kako je ukazala, nastavilo sa novim aktivnostima poput proslave dana državnosti druge – a ponižavanjem dana državnosti svoje države.

“U kontinuitetu se i po partijskoj selekciji većine vrši preimenovanje naziva ulica i trgova, a najsvjetliji datumi antifašističke istorije žele se izbrisati. Umjesto njih se žele nametnuti neki „značajniji“ poput novog dana opštine, koji se vezuje za crkveni praznik”, istakla je Rondović u razgovoru za Pobjedu.

Ona je ocijenila da ni sami izvođači radova u liku Vraneša i odborničke većine, koja ga bezuslovno podržava, nijesu do kraja svjesni kakvu opasnost ovakvo njihovo činjenje donosi.

JASNA PODRŠKA VLASTI

Prekić je konstatovao da Vraneš u cijeloj ovoj priči nije sam.

” Svaki njegov potez podržali su predstavnici Pokreta Evropa sad i Demokrata. Oni mu u lokalnom parlamentu daju podršku za ovakve poteze”, ustvrdio je istoričar.

Iz tog razloga, za Prekića je jasno da izostaje i reakcija izvršne vlasti i parlamentarne većine na poteze koje povlači sljedbenik velikosrpskih nacionalnih interesa.

“Već sada je očigledno i jasno da oni sa Vranešom dijele iste vrijednosti”, dodao je on.

Sa njim je saglasna i Rondović.

Dariju Vranešu je očigledno dodatno stimulativno da nastavlja sa promocijom retrogradnih ideja zato što državni organi na sve to ćute. On to „čita“ kao njihovo odobravanje i podršku – ocijenila je predsjednica pljevaljskog DPS-a.

Dodala je da izvršna vlast i parlamentarna većina ne daju samo prećutnu, već vrlo jasnu i javnu podršku svemu što Vraneš radi.

“I to čine instrukcijama za glasanje svojim odbornicima. Svi njegovi prijedlozi u lokalnom parlamentu su usvojeni manje-više jednoglasno od strane konstituenata vlasti. Uostalom, da im ne prijaju njegove aktivnosti – makar bi se jednom u ovih prethodnih godinu dana javili sa nekom polurečenicom neslaganja”, zaključila je Rondović.

Kadribašić: Pljevlja su ponajmanje srpski grad

Bivši imam Husein-pašine džamije u Pljevljima Samir Kadribašić je u objavi na Fejsbuku komentarisao prizor u centru grada poručujući da „Pljevlja nijesu ni srpski ni bošnjački grad“.

“Možeš ti crtati koliko hoćeš gluposti i mahnitati dokle hoćeš. Pljevlja su ponajmanje srpski grad. Pljevlja su grad Pljevljaka, poštenih ljudi i domaćina”, napisao je Kadribašić.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Facebook

Ostavite komentar

Komentari (0)