test

Kosovo otvara put istopolnim brakovima: ”Ponovo neće biti ravnopravnosti”

Standard

05/05/2024

21:02

Dugogodišnja inicijativa da se usvoji građanski zakonik Kosova, koji otvara put istopolnim brakovima, ove godine će se ponovo naći na dnevnom redu Skupštine Kosova. Istopolni brakovi nisu zabranjeni Ustavom Kosova, ali pravno je neophodno da se to dozvoli i Građanskim zakonikom i Zakonom o porodici.

Već dvije godine Građanski zakonik se nalazi u skupštini Kosova čekajući na izglasavanje, ali je to za sada nemoguće zbog njegovih članova koji predviđaju regulisanje istopolnog partnerstva.

Premijer Aljbin Kurti je u nedavnoj izjavi obećao da će se lično zalagati da obezbijedi glasove kako bi zakonik bio izglasan što prije.

Iz LGBT zajednice kažu da nisu zadovoljni jer zakonik, i da bude izglasan onako kako je predložen, ne reguliše u potpunosti pitanje prava na istopolni brak, već bi to trebalo da se reguliše dodatnim zakonom.

„Radi se o koraku koji bi nam omogućio možda lakše disanje, ali ništa više od toga. Ponovo neće biti ravnopravnosti. Prema ovo zakonu, postoji pravo na zajednički život i da se bogatstvo nakon rastanka ravnopravno podijeli. Realno mi ne možemo usvojiti djecu, niti se vjenčati. Stoga se radi o neravnopravnosti, koja bi trebala da se reguliše dodatnim zakonom“, kaže Arlinda Morina, pripadnica LGBT zajednice.

Problem u obezbjeđivanju potrebne većine glasova su i neki poslanici iz premijerove stranke. Njih 14 je prošlog puta glasalo protiv, poput Gramosa Agusolija.

„Najava premijera Kurtija bila je iznenađujuća, ne znam zašto se zalagao i obećao da će izglasati zakonik. Moj je stav isti kao 2022. godine, i neću ga mijenjati. Mislim da se radi o tačkama koje su protiv moje vjere, protiv mojih građana. Ja vjerujem u u tradicionalnu porodicu, a mi pripadamo narodu koji je većinom konzervativan, i ne prihvata ovo mišljenje“, navodi Gramos Agusholli, poslanik Samoopredeljenja.

Kosovsko društvo se smatra tradicionalnijim kada su u pitanju vrijednosti porodice, međutim građani smatraju da zarad evropskih vrijednosti Kosovo treba da učini korak naprijed u izlasavanju novog zakonika.

„Mislim da težimo biti dio EU stoga treba da prihvatimo i zakone koji u ovom trenutku za naše društvo mogu biti bolni, ali se radi o ličnom izboru pojedinca da žive kako hoće. Kao narod treba da to prihvatimo, zašto da ljudi nastavljaju da se kriju kao što su to radili ranije“.

Pitanje građanskog zakonika je aktuelizovano samo par nedjelja prije sastanka Komiteta ministara Savjeta Evrope sredinom maja, na čijem dnevnom redu moguće je da će se naći i prijem Kosova u Savjet Evrope.

Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)