Asocijacija Spektra: Povući iz skupštinske procedure Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti

Asocijacija Spektra: Povući iz skupštinske procedure Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti

Standard

21/01/2025

15:00

Asocijacija Spektra podržala je zahtjev Akcije za ljudska prava (HRA) i Udruženja “Štrpci – Protiv zaborava“ da se iz skupštinske procedure povuče Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti.

Vlada, kako su naveli, nastavlja sa štetnom praksom užurbanog usvajanja loših zakonskih rješenja bez sluha za žalbe porodica žrtava kojih se ovakvi zakoni i najviše tiču, te civilnog sektora sa ekspertizom u oblasti ljudskih prava.

“Na telefonskoj sjednici 28. decembra predlog zakona je usvojen bez prethodno održane javne rasprave i bez obrazloženja o izostanku rasprave, grubo kršeći i Zakon o državnoj upravi i Poslovnik Vlade Crne Gore. I pored značajnih poboljšanja u odnosu na prethodni predlog zakona iz 2023. godine, trenutni predlog izostavlja dobar dio upravo onih zbog kojih se i donosi. Prije svega, uvođenjem crnogorskog državljanstva kao obaveznog uslova za sticanje statusa civiline žrtve rata ograničava se to pravo onima koji su imali drugo republičko državljanstvo, a čije porodice su nastavile sa životom u Crnoj Gori i čiji su državljani”, kazali su iz NVO Asocijacija Spektra.

Kako su dodali, pored ove odredbe, duboko je problematično i izostavljanje jednokratnih naknada, čime faktički sva djeca civilnih žrtava gube pravo na ikakvu naknadu od naše države.

“Dok Predlog zakona omogućava i njima pravo na porodičnu invalidninu, istoj mogu pristupiti isključivo ako su mlađi od 26 godina i aktivno se školuju, što je nemoguće, imajući u vidu da su u pitanju zločini stari trideset godina”, navodi se u saopštenju.

Upravo zato, kako poručuju, potrebno je ispraviti trodecenijsku nepravdu prema porodicama i jednokratnim isplatama nadoknaditi barem dio onoga što je država bila dužna da im obezbjedi još tada.

“Moramo imati na umu da naša država nije uradila dovoljno za civilne žrtve ratova devedesetih, pogotovo onih stradalih na našoj teritoriji i/ili za čija stradanja je odgovorna Crna Gora. Zato, ako želimo da zapravo pomognemo porodicama žrtava, moramo usvojiti zakonska rješenja koja odgovaraju i faktičkoj situaciji”, zaključili su u saopštenju.

Ostavite komentar

Komentari (0)