Braletić: Novi zakon o lobiranju donosi novine u regulisanju lobističkih aktivnosti

Braletić: Novi zakon o lobiranju donosi novine u regulisanju lobističkih aktivnosti

Standard

07/01/2025

22:00

Novi zakon o lobiranju, koji je stupio na snagu u junu prošle godine, donosi značajne promjene u regulisanju lobističkih aktivnosti. Kako ističu u Agenciji za sprečavanje korupcije, zakon uvodi strože kontrole i obaveze za lobiste i organe vlasti, a građanima pruža mogućnost da prijave svaki vid nepravilnosti.

Pomoćnica direktora ASK-a, Kristina Braletić za Gradsku televiziju je govorila o ključnim novinama i na koji način će novi zakon doprinijeti većoj transparentnosti u donošenju zakona.

Novi zakon o lobiranju donosi novine u regulisanju lobističkih aktivnosti, saopštila je Braletić. Ističe da je zakon rezultat široke institucionalne saradnje uz podršku evropskih partnera.

„Moram da kažem da su ključne novine, proširena definicija lobiste, lobističkog kontakta. Uveden je pojam internog lobiste, takođe su proširene nadležnosti Agencije za sprečavanje korupcije koja može da pokreće postupke po službenoj dužnosti, a to do sada nije bio slučaj. Zakon je u potpunosti usaglašen sa EU standardima i prilikom njegove izrade uzete su u obzir GRECO preporuke i praksa Evropske unije“, kaže Braletić.

U registru ASK-a trenutno se nalazi 16 registrovanih lobista i dva pravna lica koja obavljaju ovu delatnost. Braletić pojašnjava da su uslovi za ulazak u ovu profesiju strogi.

„Osnovni je da neko ima visoko obrazovanje, da položi određeni ispit koji organizuje Agencija, a on se odnosi na ključne oblasti koje su potrebne svakom lobisti sjutra da bi mogao tu djelatnost da obavlja zakonito i efikasno“, navodi Braletić.

Naglašava da novi zakon uvodi obaveze za sve učesnike u procesu lobiranja.

„Lobirano lice mora sačiniti službenu zabiljelšku o kontaktu, dok organi vlasti imaju obavezu da objave informacije o procesu lobiranja na svojim internet stranicama. S druge strane, lobisti su dužni da dostavljaju izveštaje Agenciji, koja time vrši kontrolu njihovog rada“, ističe pomoćnica direktora ASK-a.

Transparentnost i učešće građana ključni su aspekti novog zakona, kaže Braletić, što potvrđuje prva prijava za nedozvoljeno lobiranje koja je podnijeta krajem 2024. godine.

„Taj postupak je u toku, Agencija je preduzela korake i zatražila izjašnjenje svih strana. Nakon što dobije izjašnjenje i potrebnu dokumentaciju tada će izvršiti ocjenu dokaza i donijeće odluku u kojoj će biti utvrđeno da li se to lobiranje odvijalo suprotno zakonu o lobiranju. Ključna je transparentnost. Građani treba da znaju ko i na koji način utiče na donošenje propisa i zakona jer oni su ključni partneri kada je u pitanju ova oblast jer su oni ti koji treba da prepoznaju nedozvoljeno lobiranje i da to prijave Agenciji“, objašnjava Braletić.

ASK intenzivno radi na podizanju svijesti o značaju regulisanog lobiranja i u narednom periodu fokus će biti na aktivnostima, kako ka organima vlasti tako i prema široj javnosti, poručuje Braletić.

Izvor: Gradski portal
Izvor (naslovna fotografija): Gradski portal

Ostavite komentar

Komentari (0)