Takođe, predloženom izmjenom odluke, ako se usvoji, bila bi uvedeno rješenje da predstavnici političkih stranaka u Skupštini biraju budućeg izvršnog diektora Gradske TV.
Donošenje odluke po hitnom postupku uslijedilo je nakon niza izjava predstavnika nove gradske vlasti u kojima je bilo naglašeno nezadovoljstvo radom lokalnog javnog emitera i najavljeno preduzimanje mjera da se takva situacija promijeni.Prethodnom odlukom o osnivanju Savjet lokalnog emitera, koji broji pet članova, jedini je nadležan za raspisivanje konkursa za izbor izvršnog direktora, odnosno određivanje vršioca dužnosti.
Predviđenom izmjenom stava drugog, člana 48, Odluke o osnivanju društva sa ograničenom odgovornošću Lokalni javni emiter Radio Televizija Podgorica, navodi se da „u slučaju ostavke ili razrješenja izvršnog direktora, ili ako nije imenovan izvršni direktor, Savjet određuje vršioca dužosti, a ukoliko je broj članova Savjeta manji od tri ili ako je mandat prestao svim članovima, Skupština glavnog grada određuje vršioca dužnosti“.
Kao razlozi donošenja, u obrazloženju predložene odluke, navedena je potreba „obezbjeđenja nesmetanog funkcionisanja lokalnog javnog emitera u slučaju da Savjet nije u mogućnosti da odredi vršioca dužnosti izvršnog direktora“.
U obrazloženju pojedinačnih odredbi, pojašnjeno je da se normativno uređuje ,,određivanje vršioca dužnosti izvršnog direktora u situacijama kada je Savjet spriječen da donosi odluke u slučaju nedostatka kvoruma za odlučivanje“.
Aktuelni vršilac dužnosti izvršnog direktora RTV Podgorica, odnosno Gradske TV je Rade Vojvodić, kojem v. d. mandat traje do oktobra. On se nije javljao na konkurs za izbor izvršnog direktora u punom mandatu, već je određen iz redova zaposlenih u mediju.
Na pitanje kako komentariše incijativu da se ova odluka donese, on je kazao da ne može da pretpostavlja kakvi su motivi, ali da bi taj mehanizam izbora izvršnog direktora, izgledao kao da, recimo, Skupština Crne Gore, umjesto da to čini Savjet Javnog servisa, sama bira generalnog direktora RTCG.
“To je neuobičajena situacija, do sada kod nas nije bio slučaj. Postoji primjer iz Hrvatske, i njenog javnog servisa, zbog kojeg je ta zemlja trpjela kritike Evropske unije, jer se time otvara prostor za direktan politički uticaj”, naveo je Vojvodić.
Prema njegovim riječima, anticipiranjem situacije u kojoj će Savjetu prestati mandate, ili neće biti dovoljan broj članova, njemu više liči na neku projekciju da neće biti Savjeta, ili će on biti smijenjen.
“Meni ovo liči više na uticaj na Savjet, ali je onda to politička priča”, kazao je Vojvodić.
Pojasnio je da se zna način na koji se bira Savjet, ko su ovlašćeni predlagači, na koji period…
“Izabrani Savjet onda ima nadležnost da, u propisanoj procedure, bira izvršnog direktora ili, u slučaju da ne bude izabran, odredi vršioca dužnosti. Izvršni direktor, opet na osnovu konkursa, bira glavnog urednika, koji je nezavisan u svom radu. To je neki red poteza”, naveo je on.
Podsjećamo, u ranijoj odluci o formiranju lokalnog emitera, u članu 41 propisano je da „ako zbog prestanka mandata pojedinih članova, broj članova Savjeta bude manje od tri, Savjet ne može punovažno da radi i odlučuje do izbora novih članova Savjeta“.
Ta odredba nije podrazumijevala automatski preuzimanje ingerencija Savjeta od strane Skupštine Crne Gore prilikom izbora izvršnog direktora. Mandat članu Savjeta prestaje istekom vremena na koje je izabran, razrješenjem ili podnošenjem pisane ostavke.
Kompletan Savjet može, takođe, biti razriješen, u slučajevima propisanim članom 12 odluke o osnivanju lokalnog emitera, a to je ako do juna tekuće godine ne objavi izvještaj o radu društva za prethodnu godinu s osvrtom na primjenu programskih standarda, kao i izvještaja o finansijskom poslovanju.
Preporučeno
Aktuelni sastav Savjeta izabran je na sjednici Skupštine opštine Glavnog grada 30. jula 2020. godine i čine ga Husein Ceno Tuzović, Božidar Jaredić, Amer Ramusović i Dragana Tripković, kao i predsjednik ovog tijela Živko Andrijašević.