Kada je oprema za gašenje požara u pitanju, Janković je u emisiji “Dobro jutro Crna Goro” Televizije Crne Gore, kazao da država nema operativne jedinice koje učestvuju u gašenju požara i dodaje da su lokalne službe, kao stub tog sistema u zemlji, prepuštene same sebi.
Sa nivoa države ne postoji uređeni sistem niti je država pomagala u bilo kom obliku osim onog što je u nadležnosti Direktorata za zaštitu i spašavanje a to je avio-helikopterska jedinica koja, koliko znam, još nije u funkciji. Imamo najave od premijera da će za ljetnju požarnu sezonu određeni dio letjelica biti operativan. Mi se ipak pripremamo kao da ćemo biti prepušteni sami sebi – kazao je Janković.Lokalne službe će, kako je kazao, danas na sastanku napraviti strategiju kako da pomognu jedni drugima. Računaju i na pomoć Vojske Crne Gore.
Ne očekujemo preveliku pomoć države jer je sistem tako kreiran da se oslanja na lokalne samouprave. Bilo bi dobro da imamo funkcionalnu avio-helikopretsku jedinicu. Dobro je da smo ostvarili komunikaciju sa Vojskom Crne Gore i računamo da će to biti dobra podrška jer oni imaju dobre letjelice koje se mogu koristiti za gašnje požara – kazao je Janković.
On ističe da Podgorica ima najnegativniji trend u Crnoj Gori kada su u pitanju požari.
Mi nosimo od 60 do 70 odsto ukupnog posla u Crnoj Gori posebno kada su u pitanju požari na otvorenom – kazao je Janković.
Ističe da su u skladu sa planom i programom i preventivnim djelovanjem preduzeli niz mjera i radnji.
Uključili smo gradska preduzeća Čistoću, Zelenilo, Vodovod itd. kako bi najprije osposobili hidrantsku mrežu za operativnu upotrebu vozila a dat je i nalog kolegama iz Zelenila i Čistoće da na lokacijama na kojima, mogu reći, već tradicionalno imamo podmetanje požara i koje gore tokom ljeta, da izvrše kosidbu, uklone otpad ako ga ima, posebno gume i opasni otpad. Napravili smo i komunikaciju sa Željezničkom infrastrukturom Crne Gore obzirom da usljed konfiguracije terena i pruge koja prolazi kroz Podgoricu, uvijek dođe do požara nakon prolaska voza, da stave u funkciju njihov voz za gašenje požara. Napravljena je komunikacija i sa Lovačkom organizacijom u Podgorici gdje će njihovi čuvari javljati ako dođe do požara. Ono što je novitet na nivou Glavnog grada su ‘rendžeri’, odnosno čuvari koji su počeli da rade u Agenciji za upravljanje zaštićenim područjima Glavnog grada gdje ćemo pokušati da smanjimo broj požara – kazao je Janković.
Požare na brdu Gorica očekuje i ove godine zato su, kaže, preduzeli određene mjere prevencije.
Ono što smo uradili sa peduzećem Vodovod je da su svi hidranti na Gorici u funkciji, ugrađena je nova pumpa za pojačanje pritiska i ne bi trebalo da bude problema na Gorici i Ljuboviću – kazao je Janković.
On poručuje da u prevenciji požara jedino kaznena politika daje rezultate.
Preporučeno
Insistiraćemo za one koji su povratnici i na krivičnim prijavama – kazao je Janković.