“Još smo daleko od otvaranja granica, dosta je brzih testova kojima se dobijaju lažno pozitivni/negativni rezultati”

“Još smo daleko od otvaranja granica, dosta je brzih testova kojima se dobijaju lažno pozitivni/negativni rezultati”

K. Perković

30/04/2020

18:07

Još smo daleko od otvaranja granica, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje, Boban Mugoša.

“Pojavilo se nekoliko testova, prije svega seroloških, koji su prošli najvažnija ispitivanja, i prema postojećim podacima oni pokazuju dobru senzitivnost i specifičnost što će nam omogućiti da uđemo u, kada dođe za to vrijeme, serološka ispitivanja, da vidimo koliko je zaista stanovništva bilo prokuženo u Crnoj Gori”, rekao je direktor IJZ.

Kada su u pitanju brzi testovi, koji su najčešće vezani za antigen otkrivanja samoga virusa, Mugoša kaže da za sada još nemaju dovoljno pouzdane podatke, odnosno validirane testove za tu upotrebu.

Već se neki koriste, jer ima ih dosta, ali nažalost dosta je onih testova kojima se dobijaju lažno pozitivni ili lažno negativni rezultati. Mi smatramo da još nije vrijeme za to, ali svakako čim se stvore uslovi razmišljaćemo o tim stvarima.

Kada je u pitanju otvaranje granica, Mugoša kaže da kada dođe vrijeme za to da vjeruje da će se na nivou regiona, pa Evrope postići neki sporazum.

“Vjerujem da će se naći neki sporazum kako da putnike, koji budu putovali i turiste, posmatramo i kako prema njima da postupamo, odnosno koji će se testovi tražiti kao neki vid biološkog pasoša. Da li će to tako biti ili ne, još je rano govoriti”, kazao je Mugoša.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X