Marina Banović i njenih 20 godina od prve revije: Porodica mi je bila vjetar u leđa i najveća podrška, u iskušenjima uz vas su oni koji vas istinski vole

Marina Banović i njenih 20 godina od prve revije: Porodica mi je bila vjetar u leđa i najveća podrška, u iskušenjima uz vas su oni koji vas istinski vole

K. Perković

28/11/2023

12:26

Poznata crnogorska modna kreatorka Marina Banović 3. decembra proslaviće 20 godina od njene prve revije. U razgovoru za portal Standard ispričala je ko joj je bio najveća podrška tokom rada, koja kolekcija joj je najdraža i dala svoje mišljenje o crnogorskoj modnoj sceni.


Banović je diplomirala modni dizajn u Beogradu, bila pokretač ideje o Royal Fashion Weeku, koji je kasnije prerastao u Crnogorsku nedjelju mode, predstavljala jedinstvene kolekcije i bila priznata i hvaljena svuda u svijetu, od AltaRoma Altamode u Italiji, Paris Fashion Weeka, Miami Fashion Weeka, Solun Fashion Weeka, Serbia Fashion Weeka, Zagreb Fashion Weeka do Internacionalne smotre mode Kotor, Montenegro Fashion Weeka i mnogih drugih. Dugogodišnja je kreatorka uniformi za nacionalnu reprezentaciju sportista Crne Gore na Olimpijskim igrama. Kreirala je uniforme za policiju Crne Gore i hotel ,,Splendid Conference & Spa Resort”, evrovizijski nastup Slavka Kalezića, te haljine za izbor za miss…Takođe, poznata ,modna kreatorka je profesorica u Srednjoj stručnoj školi ,,Spasoje Raspopović”.

U razgovoru za portal Standard, Banović je ispričala sve o karijeri, početničkim koracima, uspjesima…
Kao najveću podršku u svom dosadašnjem uspjehu istakla je svoju porodicu, prvenstveno majku.

“Moja najveća podrška je moja porodica. Prvenstveno moja majka koja je i moj prvi saradnik. Razumjeli su me, podržali, bodrili kad je bilo teško. Kad se radujete uspjesima tu su svi, kad prolazite različite faze i iskušenja onda su uz vas oni koji vas istinski vole. Kao djevojčica sam znala da ću se baviti nekim vidom umjetnosti. Moja majka je već bila u ovom poslu, odrastala sam u krojačkom ataljeu i upijala znanje, razvijala ljubav prema modnom dizajnu”, kazala je Banović za portal Standard.

Foto:Privatna arhiva, Boris Šekularac

Kako napominje, odricanja je bilo malo, upravo zbog nesebične podrške koju joj je porodica pružila.

“Nudili su mi nesputanu stazu i bili mi vjetar u leđa”, rekla je modna kreatorka.

Povezani članci

Kada je u pitanju omiljena kolekcija, ona ističe da su sve posebne, ali da je najdraža ona koju je prikazala u Majamiju.

“U pitanju je kolekcija Tango Da, inspirisana ovim plesom. Različite, ali stvarne u periodu za koji me vežu najjače emocije, Modeli najprije nastaju u ideji, pa u crtežu. Kasnije biram selektivno što će ići u izradu. Vrlo često nekada i u izradi dolazi do izmjena. To je kompleksan proces”, istakla je Banović.
Kada su u pitanju klijenti koji biraju da za specijalne prilike sašiju neku odjevnu kombinaciju, Marina kaže da njihov atelje ima klijente koji su tu i duže nego što je ona u ovom poslu.
“Oni su sarađivali sa mojom majkom i nastavili saradnju sa mnom. Dame i gospoda koji koriste naše usluge vole izradu odjeće po mjeri. Učestvuju u tom procesu i to čini saradnju čarobnom. Zajedno stvaramo”, rekla je Banović.

Foto:Privatna arhiva, Boris Šekularac

Kada je u pitanju crnogorska modna scena, ona je napomenula da u našoj zemlji danas imamo kreatore sa prepoznatljivim kreativnim rukopisima.

“Naša modna scena se razvija uzlazno. Mi smo mala zemlja i nema nas puno, ali je kvalitet evidentan. Tome svjedoče i pozivi od strane internacionalnih modnihj platform za promociju našeg rada”, rekla je poznata kreatorka.

Foto:Privatna arhiva, Boris Šekularac

Kada su u pitanju mlađe kolege, ona kaže da su njihovi radovi već prepoznatljivi, te da ih čeka velika karijera.

“Nakon 20 godina rada, poručila bih i sebi drugima rad, kreativnost i optimizam u svemu tome što radite. To vodi ka uspjehu, Bezrezervna vjera u ono što radite. Dvadeset godina od prve revije proslaviću 3.decembra u hotelu Hilton. Skintegra, moj partner, neko čije proizvode već imamo na tristu u Crnoj Gori poklanja koktel svima nama u čast jubileja. Te večeri će moji prijatelji i dugogodišnji saradnici podijeliti sa mnom radost i evocirati uspomene. Iste večeri će biti projekcijafilma rađenog od arhivskog materijala, mog rada svih ovih godina. Uz film, koktel i zabavu ispratit ćemo ovih 20 godina I najaviti nove”, zaključila je modna kreatorka Marina Banović.

Izvor (naslovna fotografija):Privatna arhiva, Boris Šekularac

Ostavite komentar

Komentari (0)

X