Veliki broj pasa lutalica na ulicama Podgorice, neodgovorno ponašanje vlasnika, masovno trovanje, prepuni azili, problemi su koji se gomilaju i opterećuju građane. Prema riječima Ivana Ivanovića iz Odsijeka za zdravlje i dobrobit životinja, primarnu odgovornost ima lokalna samouprava i ona ima mandat da djeluje na osnovu odluke o nacinu držanja kućnih ljubimaca.
„Kao odgovor na nerad lokalnih samouprava dešava se da ljudi uzimaju pravdu u svoje ruke. Sudske instance će utvrditi da li je ovo posljedica baš toga, da su NVO i građani upozoravali na broj pasa koji ugrožavaju zdravlje, bezbjednost i imovinu drugih lica i na osnovu toga se događaju ovi događaji“, kazao je Ivan Ivanović iz Odsjeka za zdravlje i zaštitu životinja.Ivanović naglašava da su poslovi koji se tiču te problematike, Zakonom za dobrobit i zaštitu životinja povjereni Komunalnoj policiji.
Oni moraju imati ugovor sa lokalnom veterinarskom ambulantom i u realnom vremenu pružiti pomoć životinji. A da lokalna samouprava nema dovoljno kapaciteta u skloništima za napuštene životinje, kaže Dragoje Vlahović, a NVO “Prijatelji životinja Podgorice” već godinama zagovara inicijativu „Uhvati, steriliši, pusti“, za koju, prema njegovim riječima, nažalost, nema sluha.
„Program je već godinama unazad sproveden u brojnim većim gradovima EU, ali i državama koje nijesu članice. Pokazao se kao najbolji i najhumaniji način za smanjenje populacije pasa. Takođe, taj program je podržan i od SZO kao najhumaniji. A ja mogu dodati i ekonomski najisplativiji“, istakao je Vlahović.
Svako psihičko i fizičko mučenje životinje tretira se kao krivično djelo. Počionioci ovakvih djela ne procesuiraju se u realnom vremenu, saglasni su sagovornici Gradske.
„Jednostavno nemamo adekvatan odgovor sto se tice sudskih instanci“, kazao je Ivanović.
Vlahović navodi da je NVO Prijatelji životinja Podgorice podnosila više prijava.
„Epilog je uvijek bilo slučajeva da su takvi počionioci, iako dokazano, prolazili nekažnjeno ili sa najblažom kaznom-novčano“, istakao je Vlahović.
Dok Vlahović ključni problem vidi u ODT-u, koji, prema njegovim riječima ne sagledava Zakon na pravi način, time daje vjetar u leđa počiniocima. Ivanović, sa druge strane, poručuje građanima da treba da targetirajy lokalnu samoupravu u dijelu, kako navodi, ne sprovođenja njihovih mandatornih obaveza.
Do kraja godine očekuje se i izmjena Zakona za dobrobit i zaštitu životinja.
Preporučeno