test

Naselje „Velje brdo“ bilo bi veličine Bara i imalo bi više stanovnika nego pojedinačno 22 crnogorske opštine

Standard

24/10/2024

20:23

Unaprijeđeni koncept života, osnovne škole, vrtići, šoping centri, sportsko rekreativne zone za gotovo 42.000 stanovnika. Sve to će uskoro, kako su najavili iz Vlade, biti dostupno na jednom mjestu. Već tokom sredine 2026. godine, prema riječima premijera Milojka Spajića, biće prva useljenja u stanove na Veljem brdu.

Naselje za privilegovanih 42.000 građana. Tako su premijer Milojko Spajić i ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović nedavno predstavili projekat radnog naziva „Velje brdo“. Stanove po cijeni od „oko hiljadu eura“ po kvadratu i uz izvedenu kamatu od 1,2 odsto godišnje, moći će da kupe svi zainteresovani građani, objašnjavaju iz resornog ministarstva.

„Prvenstveno će biti usmjerena politika na rješavanje stabenog pitanja podstanara. U toku su aktivnosti na izradi stambene strategije, pribavljanje podataka od strane Monstata, koji se odnosi na broj podstanara u Crnoj Gori i cijenu koštanja stana koje koristi porodica ili pojedinac“ objašnjava za Gradsku RTV Marina Izgarević Pavićević, državna sekretarka Ministarstva prostornog planira, urbanizma i državne imovine.

Da je potrebno mnogo više vremena od dvije i po godine za useljenje prvih stanara na Veljem brdu, za koliko je premijer najavio, tvrdi ekonomistkinja Mila Kasalica. Podsjeća da je na tom dijelu planirana i izgradnja zaobilaznice autoputa, a iako, kako dodaje, nije stručnjak, zaobilaznica autoputa tu ne bi trebalo da ide.

„Ove tri godine kada su trebale da se tamo već useljavaju prve zgrade, samo je toliko potrebno za projekte koji bi trebalo da razvijaju grad koji je most izmedju Podgorice i Danilovgrada, koji treba da uzme u obzir sta su potrebe Danilovgrada kao opštine koja razvija malu privredu i čuva ekologiju, a da se ne ugrozi Podgorica, da se ne ugrozi urbana sredina Tološi i da se nađe najbolji način kako da se to sagradi“, navodi Kasalica.

Dio brda nalazi se pod zaštitom zbog Parka prirode Zeta i izvorišta Mareza, i na njemu je zabranjena gradnja, ali iz resornog ministarstva navode da je u u trećoj zoni kontrolisana izgradnja moguća.

„U skladu sa svim tim zakonskim rješenjima i ograničenjima, a u cilju unapređenja životne sredine planer će dati odgovarajuće sadržaje koji će unaprijediti taj prostor po pitanju valorizacije kulturnih dobara i životne sredine“, kazala je Izgarević Pavićević.

Novo naselje bilo bi veličine Bara i imalo bi više stanovnika nego pojedinačno 22 crnogorske opštine, veći bi bili samo Nikšić i Podgorica. Na nedavno održanoj prezentaciji projekta, premijer Spajić je kazao da će preprodaja stanova biti moguća jedino državi koja će garantovati otkupnu cijenu, plus kumulativnu inflaciju do tog trenutka

„Na taj način građani će da uštede do 70.000 što su davali kao podstanari“, kazao je ranije Spajić.

Kasalica objašnjava koncept štednje zamišljen na ovaj način:

„Ovo bi u najvećem trebalo da bude ulaganje fizičkih lica u razvoj svojih nekretnina. Možda svi mi treba da kupimo po jedan taj stan kako bismo razumjeli da smo ovim novim propisima izgubili jedan dio doprionosa na PIO i trebaće nam pored socijalne penzije još jedan stan, pored onog u kojem živimo, da bismo izdavali, da bismo u svojoj starosti bili barem malo nezabrinuti“, objašnjava ona.

Ekipa Gradske RTV je pitala i premijera Spajica kako će, kada dodje do realizacije projekta, spriječiti eventualne manipulacije prilikom kupovine stana i kada možemo očekivati početak gradnje, ali odgovor do još uvijek nijesu dobili.

Izvor: Gradski.me
Izvor (naslovna fotografija):

Gradski.me

Ostavite komentar

Komentari (0)