Ipak, uzevši u obzir stanje u našim institucijama, Vukotić kaže da to od njih, nažalost, teško možemo očekivati.
Za sagovornika u projektu prisvajanja crnogorskog kulturnog i istorijskog blaga – štamparije Crnojevića na Cetinju – urednici ove emisije odabrali su neumornog prvoborca u otimačini i reinterpretaciji istorije – mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija Mićovića koji je u tom uratku, između ostalog, izjavio da je štamparija Crnojevića započela epohu „srpskog“ štamparstva. Te, kako ističe Vukotić, tendencije preuzimanja crnogorskog nasljeđa traju decenijama, ali se čini da su sada jače i beskrupuloznije.“U tom duhu dolazi i izjava padobranskog episkopa u tzv. srpskom štamparstvu. Svako ko i ovlaš poznaje prilike zna da je ćirilično štamparstvo u 15. vijeku dio države Crnojevića i samim tim dio crnogorskog kulturnog nasljeđa”, ustvrdio je Vukotić dodajući da čak i revizionizam podrazumijeva neku reinterpretaciju činjenica – a da je u ovom slučaju u samom naslovu saopštena puka neistina.
Da se ovdje radi o čisto crnogorskom nasljeđu govori, podvlači on, i činjenica da je upravo gospodar Ivan Crnojević stvorio, za potrebe svoje države, Zetsku mitrpoliju – nezavisno od Srpske patrijaršije, koja je prestala da postoji 1459.godine.
” Još prije njega, Stefanica Crnojević ratovao je protiv srpske despotovine i pobijedio ih u tri rata. Takođe zabilježen je slučaj da je mitropolit zetski sa Prevlake, početkom 15. vijeka, skočio sa broda u more samo da ne bi išao sa Despotomu Srbiju”, naglasio je Vukotić.
Znajući sve ovo, istoričar ukazuje da je demonstriran grub pokušaj falsifikovanja istorijskih činjenica.
Ovaj projekat je, inače, realizovan uz podršku Uprave za saradnju sa crkvama i vjerskim zajednicama Ministarstva pravde Republike Srbije – što Vukotića ne čudi jer je sve to, kaže, dio njihove nacionalne politike.
Preporučeno
“Potrebno je imati jedinstven i čvrst politički odgovor na ovaj problem – udruživanjem svih institucija kulture u državi, ali i ostalih koji mogu da doprinesu”, zaključio je Vukotić.