“Ovo je poruka mira, sloge, zajedništva i poruka da sve one različitosti među nama predstavljaju našu najveću vrijednost koja nas ujedinjuje i rezultira onim što je najbolje za sve nas. Šaljemo poruku svoj našoj djeci da treba da pomažemo jedni drugima,da budemo tu jedni za druge, da živimo u slozi jer jedni bez drugih ne možemo. Jedni smo drugima potrebni i zato šaljemo poruke ljubavi i mira. Podgorica obiluje različitostima i ima to bogatstvo koje zajednički ojačavamo,” poručila je Borovinić Bojović.
Ovu inicijativu ispred islamske zajednice u Crnoj Gori podržao je Imam Džemal Dacić, šef kabineta reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori te istakao važnost održavanja međureligijskog dijaloga.“Promovišemo dobro zarad samoga dobra, govorimo samo o onim stvarima koje nas povezuju, promovišemo prave vrijednosti i na tim vrijednostima podižemo ovo društvo. Naše društvo je opterećeno raznim ideologijama, te sve vjerske zajednice trebaju poraditi na tome. Treba uvažavati svakog čovjeka bez obzira kojoj konfesiji, vjeroispovijesti i naciji pripada,” poručio je Dacić.
Da je zasađivanje drva masline pravi način da se pošalje poruka mira saglasan je Don Janez Mirtek, župnik u Crkvi Presvetog srca Isusovog.
“Maslina je simbol povjerenja između Boga i ljudi, te tako i mi treba da brinemo da među nama bude mir i razumijevanje. Ove godine imamo više međuvjerskih susreta i drago mi je da je do toga došlo,” istakao je don Mirtek.
Protojerej Mirčeta Šljivančanin, starješina Crkve Svetog Đorđa istakao je da je ovom aktivnošću poručeno da žele da šire mir, da žive u miru i da pozovu na ljubav i međusobno pomaganje. Za pokretanje ove inicijative se posebno zahvalio predsjednici Skupštine Glavnog grada, Jeleni Borovinić-Bojović.
“Zadatak svake odgovorene vlasti je, između ostaloga, taj da nalazi zajedničke tačke života među ljudima, da se oko onih stvari koje su nam zajedničke sabiramo i afirmišemo te vrijednosti. Nadam se da ćemo nastaviti da se susrećemo na dobro svih građana našeg grada, jer u temeljima ovog grada jeste i mir i sloga i ljubav, a o tome svjedoče stare, ali i nove svetinje koje se grade,” poručio je protojerej Šljivančanin.
Jedna od novih svetkovina u Podgorici trebala bi da bude i sinagoga u sklopu Jevrejskog kulturnog centra, te su se ovom međureligijskom susretu pridružili Nina Ofner Bokan, predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore i Luciano Moše Prelević, Vrhovni rabin Crne Gore.
Preporučeno
“Na kraju potopa, kao znak mira imamo maslinu, ali i dugu. Bog sklapa zavjet sa čovjekom da on nikada više neće uništiti svijet vodom. To je samo pola kruga, Bog je sa svoje strane obećao da neće uništiti svijet, a na nama ljudima je da zatvorimo tu kružnicu. Upravo zbog toga je ova sadnja maslina određena kružnica, kružimo gradom i kod svakog vjerskog objekta sadimo masline kao izraz ljubavi i poštovanja jedni prema drugima,” podvukao je vrhovni rabin.