Šćepanović: Naučno-tehnološka saradnja od velikog značaja za prevenciju nesrazmjernih posljedica i razaranja usljed prirodnih katastrofa

Šćepanović: Naučno-tehnološka saradnja od velikog značaja za prevenciju nesrazmjernih posljedica i razaranja usljed prirodnih katastrofa

Standard

30/03/2023

14:09

Ministarka nauke i tehnološkog razvoja, prof.dr Biljana Šćepanović, učestvuje u redovnoj godišnjoj konferenciji Eureka mreže koja se u periodu od 28. do 30. marta 2023. godine održava u Rigi, glavnom gradu Letonije, pod pokroviteljstvom Ministarstva obrazovanja i nauke Republike Letonije i Naučnog savjeta Letonije. Konferenciji prisustvuje preko 120 delegata, koordinatora i visokih predstavnika zemalja članica EUREKA mreže iz cijelog svijeta – Evrope, Sjeverne i Južne Amerike, Afrike i Azije.

Predstavnik Savjeta za naučno i tehnološko istraživanje Turske (Tubitak) najavio je program rada Eureka mreže u okviru turskog predsjedavanja Eureka mrežom u periodu 2023-2024, gdje su prioriteti orijentisani na održivost, harmonizaciju i globalizaciju. Zemlje članice Eureka mreže su iskazale podršku nizu predloženih mjera za korišćenje potencijala Eureka mreže.

Šćepanović je prenijela punu podršku Crne Gore mjerama u okviru Eureka mreže koje će u domenu istraživanja, razvoja i inovacija biti definisane sa ciljem saniranja, kako posljedica zemljotresa koji je tokom februara 2023. godine pogodio Tursku, tako i posljedica ostalih katastrofa i razaranja širom svijeta. Takođe je naglasila značaj naučno-tehnološke saradnje, i punu spremnost Crne Gore za istu, u cilju prevencije nesrazmjernih posljedica i razaranja usljed prirodnih katastrofa.

Eureka je program za finansiranje tržišno orijentisanih projekata istraživanja i razvoja, a sastanak Eureka mreže u Rigi je prilika za usaglašavanje agende za predstojeći period, pregled sprovedenih aktivnosti, zajedničko odlučivanje o unapređenju instrumenata i rada u oviru Eureka programa, usvajanje i potvrđivanje Eureka projekata u okviru instrumenata Eureka Network, Innowwide, Eurostars, Globalstars, Eureka Clusters, unapređenje vidljivosti i promocije Eureke, predstavljanje primjera dobre prakse kroz projektna partnerstva, kao i dobrodošlicu novim zemljama članicama Eureke. U okviru konferencije omogućen je prostor za brojne bilateralne sastanke, kako sa predstavnicima nacionalnih institucija koje administriraju Eureku i obezbjeđuju finansiranje, tako i sa predstavnicima posebnih programa i instrumenata koji pružaju razne vrste podrške projektima istraživanja i razvoja, čime se kreira prostor za definisanje potencijalnih zajedničkih poziva u budućnosti i povezivanje partnera radi kandidovanja zajedničkih projekata u Eureka programu.

Podsjećamo, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja, u skladu sa programskom politikom za podsticanje inovacija, istraživanja i razvoja, putem redovnog godišnjeg konkursa sufinansira projekte istraživanja i razvoja crnogorskih partnera u okviru Eureka Network instrumenta.

Eureka Network instrument usmjeren je na podsticanje saradnje malih i srednjih preduzeća sa međunarodnim partnerima u pokretanju istraživačko-razvojnih i inovativnih aktivnosti, kao i na ulaganje u istraživanje i razvoj radi jačanja njihovog inovacionog kapaciteta. Navedena programska linije biće na raspolaganju i tokom 2023. godine, te Ministarstvo ovim putem poziva sve zainteresovane partnere iz akademske i inovacione zajednice da iskažu interesovanje i iskoriste podršku koju Ministarstvo pruža kroz informisanje, povezivanje sa potencijalnim partnerima iz drugih zemalja, podršku prilikom kreiranja projektnih prijava za Eureku, i u konačnom, sufinansiranje pozitivno evaluiranih Eureka projekata.

Izvor (naslovna fotografija):Biljana Šćepanović

Ostavite komentar

Komentari (0)