Uređaji za pomoć u slučaju srčanog zastoja od danas na šest lokacija u Podgorici

Uređaji za pomoć u slučaju srčanog zastoja od danas na šest lokacija u Podgorici

Standard

12/11/2025

13:26

Automatski eksterni defibrilatori (AED), uređaji namijenjeni pružanju prve pomoći osobama koje dožive iznenadni srčani zastoj, od danas su dostupni na šest lokacija u Podgorici, saopšteno je iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć (ZHMP). 

Navodi se da se defibrilatori nalaze na zgradi Skupštine Crne Gore i Skupštine Glavnog grada, tržnim centrima Big Fashion, Bazar i Mall of Montenegro, kao i na objektu Okova na Starom aerodromu. 

Ministar zdravlja Vojislav Šimun kazao je da je postavljanjem defibrilatora napravljen važan korak u unapređenju javnog zdravlja i bezbjednosti svih građana.  

“Ovi uređaji spašavaju živote. Svaki minut je dragocjen kada neko doživi akutni srčani zastoj, a dostupnost defibrilatora na javnim mjestima znači da pomoć može stići odmah – prije dolaska ekipe hitne pomoći“, rekao je Šimun.  

Kako je naveo, AED uređaji su jednostavni za upotrebu, daju jasne glasovne instrukcije i mogu ih koristiti i građani koji nijesu medicinski radnici. 

Šimun je najavio da će Ministarstvo nastaviti sa širenjem mreže javno dostupne defibrilacije i u drugim crnogorskim gradovima. 

“Pozivam građanke i građane da se informišu o lokacijama na kojima su postavljeni defibrilatori i da, u slučaju potrebe, ne oklijevaju da ih koriste. Pravovremena reakcija znači razliku između života i smrti”, rekao je Šimun.  

Direktor ZHMP-a Vuk Niković kazao je da je javno dostupna defibrilacija od danas standard i u Crnoj Gori, po ugledu na države Evropske unije (EU).  

“Stopa preživljavanja u zemljama EU kreće se negdje od osam do deset odsto. Ukoliko defibrilatore koristimo pravovremeno, stopa preživljavanja nakon akutnog srčanog zastoja je do 30 odsto, pa čak i više“, naveo je Niković. 

On je istakao da su vodili računa da na kvalitetan način naprave kompletnu infrastrukturu, od programskog rješenja do praćenja defibrilatora.  

„Ovo je tek početak uvođenja javno dostupne defibrilacije u Crnoj Gori. Očekujemo da će u narednih godinu pokrivenost biti veća. Trenutni plan je da javna defibrilacija bude dostupna u 11 opština”, kazao je Niković. 

U saopštenju se navodi da se zdravstvena zaštita, sprovođenjem osnovnih mjera održavanja života, može pružati i na javnom mjestu, putem javno dostupne automatske eksterne defibrilacije, u skladu sa evropskom regulativom.  

„Ministarstvo zdravlja i ZHMP, uz saglasnost i u saradnji sa Skupštinom Glavnog grada, realizovali su postavljanje defibrilatora na javnim površinama, čime je Podgorica postala prvi grad u Crnoj Gori sa javno dostupnim defibrilatorima“, dodaje se u saopštenju.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X