Za mjesec osam slučajeva šuge, u Podgorici registrovana tri slučaja

Za mjesec osam slučajeva šuge, u Podgorici registrovana tri slučaja

Standard

14/03/2023

13:00

Na nivou Crne Gore, Centru za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u periodu od 13.februara do 13.marta ove godine prijavljeno je osam slučajeva šuge, pri čemu su u Podgorici registrovana tri slučaja, a poslednji 1.marta, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

“U istom periodu prošle godine u Crnoj Gori registrovano je 26 slučajeva, dok je u Podgorici registrovano pet slučajeva”, ističe IJZ.

Šuga je zarazno oboljenje kože koje je rasprostranjeno u čitavom svijetu.

“Ženka parazita koji izaziva šugu (šugarac), se nastanjuje u površinskom sloju kože bušeći hodnike u kojima polaže jaja. Prenosi se dužim direktnim kontaktom sa kožom oboljelog ili korišćenjem iste posteljine, odjeće ili donjeg rublja oboljele osobe”, navodi IJZ.

Najčešća tegoba je svrab koji je najintezivniji noću.

“Promjene na koži mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu, ali se obično nalaze na rukama, ručnim zglobovima, laktovima, grudima, pazušnim jamama, u predjelu pojasa i prepona. Osobe koje nikada ranije nisu imale šugu obično osjete tegobe četiri do šest nedjelja posle kontakta sa oboljelim. Osobe koje su već imale šugu mogu primijetiti promjene na koži ranije, najčešće za nekoliko dana (do nedjelju dana)”, navodi IJZ.

Može se pojaviti bilo kada u toku godine ali je nešto češće obilijevanje u hladnijim mjesecima.

“Održavanje lične higijene i izbjegavanje kontakta sa oboljelima je od presudnog značaja u smislu prevencije”, navodi IJZ.

Osoba može prenijeti šugu od momenta kada se zarazi do završetka liječenja.

“Ukućani i osobe u bliskom kontaktu sa oboljelim treba takođe da se obrate ljekaru koji će ih uputiti kako da spriječe nastanak oboljenja, odnosno da se preduzmu mjere profilaktičkog liječenja lica koja su bila u kontaktu sa infestiranim (uključujući članove porodice i seksualne partnere). Odjeću, posteljinu i rublje koji su korišćeni nekoliko dana prije početka liječenja treba otkuvati ili hemijski očistiti. Odjeća ili druge stvari koje se ne mogu oprati treba skloniti u zatvorenu plastičnu kesu nedjelju dana. Obavezno je isključivanje infestiranih iz škole ili sa posla u toku liječe­nja i jedan dan po završetku liječenja”, savjetuje IJZ.

Lijek, najčešće u obliku kreme, propisan od strane ljekara, se nanosi na kožu, ostavlja da djeluje nekoliko sati, a zatim spira, odnosno postupa se po uputstvu ljekara.

Izvor (naslovna fotografija): Tribun Health.com

Ostavite komentar

Komentari (0)