Hoće li prisustvo asistenata u osnovnim i srednjim školama pomoći da nasilja u tim ustanovama bude manje iz Radija Crne Gore pitali su predsjednika sindikata prosvjete Radomira Božovića.
“Mi u Sindikatu i uopšte prosvjeti radnici ne očekuju da će se sa zaštitnicima riješiti taj problem nasilja među učenicima i nasilja nad nastavnicima ali da će zaštitnici biti tu od pomoći i da će se problem ublažiti to svakako očekujemo. Vrijeme će pokazati da li taj projekat ima uspješnost ili ne. Ja lično vjerujem da zaštitari u školi će doprinijeti da se nasilje nad djecom, vršnjačko nasilje i nasilje posebno roditelja nad nastavnicima smanji”, kazao je Božović.U Udruženju roditelji problematizuju to što je i dalje nejasno kakva ovlašćenja će asistenti za sprečavanje nasilja u školama imati.
“Asistenti kao asistenti na koji god način da budu postupali neće moći sigurno sami, odnosno cijela ta priča oko asistenata da utiče značajno na suzbijanje vršnjačkog nasilja, imajući u vidu koliko ga je i koliko negdje svake godine sve više o tome pričamo. Ali oni mogu da budu jedna od karika koja može na neki način da doprinese. Ono što je mnogo važnije u cijeloj priči je da se i mnogo bolje i kvalitetnije promoviše ona SOS linija”, kazala je Kristina Mihajlović iz Udruženja roditelji.
I dok Mihajlovićeva apostrofira da je neophodno ojačati i podršku porodici uz značajnije učešće Centara za socijalni rad, Božović je stava da se nasilje u školama može iskorijeniti jedino prevencijom.
“Edukacijom i djece i roditelja i nikako drugačije i jedan od faktora je da nam pedagozi i psiholozi koji rade u školama budu više rasterećeni od raznorazne administracije koja po nekad ne znam da li ima svrhu ali opterećuje te ljude da mogu manje da se posvete djeci”, kazao je Božović.
Preporučeno
Da nasilja u školama bude što manje pomoći će, vjeruju naši sagovornici i novi pravilnik o vaspitnim mjerama, koji u susret novoj školskoj godini priprema resorno ministarstvo.