Da je odluka da se oduzme trajektna linija Pomorskom saobraćaju donešena bez ozbiljnog planiranja, pokazuje haos koji je nastao prošle subote, kada je trajekt i to samo jedan, obezbjeđen od Morskog dobra preuzeo rad na liniji Kamenari-Lepetane sa dva sata zakašnjenja, počeo da prevozi sa jedne na drugu obalu.
Plovilo staro 45 godina, čiji su prethodni vlasnici Jadrolinija Rijeka planirali da ga izrežu u staro željezo, sa ograničenim kapacitetom od svega 20 vozila ne može da odgovori na zahjeve građana, pa se veličina problema JP Morskog dobra i Vlade Crne Gore, mogla mjeriti kilometarskim kolonama nezadovoljnih građana sa obje strane zaliva.U prilog činjenici da je ovo više dilentatizam na djelu, a ne ozbiljno promišljanje, govore i planovi JP Morskog dobra da planiraju angažovanje ( kupovina ili iznajmljivanje) dva trajekta, kojim bi, prema njihovim riječima trebalo da odrade vremenski period do početka ljetnje turističke sezone. Svako, ko je makar jednom putovao trajektom Kamenari-Lepetane u izvedbi Pomorskog saobraćaja, mogao je da primjeti da su van sezone redovno saobraćala četiri trajekta, kako bi gužve sveli na minimum. Sa ova planirana dva, jasno je svima šta se može očekivati povodom gužvi, i gubitka vremena u čekanju da se pređe sa jedne na drugu stranu zaliva.
No dok dočekamo i ova dva, najvažnije pitanje je sami trajekt koji je trenutno angažovan od strane JP Morskog dobra.
Plovilo imena “Vasilije” u vlasništvu privatne kompanije YU Briv iz Kotora je prevashodno kupljeno sad već daleke 2010.godine kako bi ta firma mogla da izvodi pomorske građevinske radove. Upravo im je i za to služio, a ne za transport putnika i vozila upravo zbog malog kapacitete, što je bio razlog da ga Jadrolinija zamalo i izreže u staro željezo, kako bi izbejeglaa dalju neisplativost pomenutog plovila.
Stanje u kom su ga zatekli putnici koji su se prošlo subotnjeg jutra obreli u Kamenarima ili Lepetanama bili su zgroženi viđenim. Zarđalo plovilo čiju su rampu da bi se ukrcali i iskrcali sa njega putnici morali da dižu i spuštaju, slikovito odslikava stanje u kom se ono nalazi.
I tu dolazimo do pitanja bezbjednosti, na koje ni nakon pet dana nismo mogli da dobijemo odgovor. Ping pong koji igraju Ministarstvo kapitalnih investicija, JP Morsko dobro, Uprava policije, Lučka kapetanija pomoću kojeg prebacuju odgovornost jedni na druge postaje opasno. Opasno iz razloga što na prosto pitanja poput da li je plovilo pregledano prije nego je dozvoljeno da se sa njim obavlja prevoz na trajektnoj linij ili da je vozilo ispravno da li je sigurno za prevoz putnika i tereta nismo uspjeli da dobijemo nikakav odgovor!
Iz uprave policije su nas uputili na Lučku kapetaniji i inspektore sigurnosti plovidbe, koji su nas kako im je naređeno da ne mogu ništa da kažu medijima uputili na Ministarstvo kapitalnih nvesticija, a oni dalje na JP Morsko dobro, koje nije nadležno da se bavi ispravnošću plovila ni trajekta ni bilo kog drugog.
Začarni krug odgovornosti od koje svi bježe, ostavio je sva ta pitanja neodgovorena, a građane zabrinute za svoju bezbjednost.
Da li će građanima biti dovoljno to što je plovilo, prema informacijama sa društvenih mreža još 2018. godine, osveštano ili će se odlučiti da voze tzv “scenic route” varijantu oko zaliva ostaje da se vidi.
No, kome se obratiti za odgovor na pitanje šta ako, daleko bilo, trajekt ostane u kvaru na sred zaliva, ostaće misterija, jer se za sad svi prave mrtvi i upiru prstom jedni u druge, praveći se ludi u lavirintu, šta je čija odgvornost.
Preporučeno
Do tad jedno ostaje da pjevaju skeledžijo skeledžijo prevezi me preko….