U blizini Deponije u Podgorici juče je oko 15 časova buknuo požar, a nakon nekoliko sati vatrogasci su uspjeli da ga ugase. Vršilac dužnosti komandira Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada Nikola Bojanović rekao je juče CdM-u da im je požar prijavljen u 15.15 sati, a na teren su izašla tri vozila sa pet vatrogasaca.
Građanski aktivista Aleksandar Dragićević je upozorio da danima gori okolina podgoričke Deponije, te da zaposleni u ovoj kompaniji zajedno sa Službom zaštite Podgorice ulažu nadljudske napore da se požar ne proširi na samu Deponiju gdje se skladišti preko 2000 tona otpadnih guma.,,U slučaju da se ove gume zapale toksični oblak dima prekrio bi sve odavde do Tirane, na desetine hiljada umrle bi prijevremenom smrću. Pod hitno nam treba 24/7 policijska patrola na Ribničkim vrelima kako bi se dok su velike vrućine speiječila potencijalno najveća ekološka katastrofa u Crnoj Gori”, pojasnio je Dragićević na Facebooku.

Iz Glavnog grada je saopšteno da je za narednu sedmicu planiran sastanak gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića sa predstavnicima Uprave policije, kako bi zajedničkim institucionalnim djelovanjem konačno stali na put velikom višedecenijskom problemu na Koniku.
,,Kabinetu gradonačelnika danima pristižu zahtjevi stanovnika Vrela ribničkih i Konika da im, od svakodnevnih podmetnutih požara, zaštitimo imovinu, zdravlje i, konkretno, anagažujemo, policijsku patrolu 24 sata. S tim u vezi, Glavni grad se, kroz dopis preduzeća Deponija, obratio Upravi policije i Ministarstvu odbrane nekoliko mjeseci unazad”, navode u saopštenju.
Kako dodaju, sada je već riječ o trenutku kada je prije svega potrebna fizička zaštita od nesavjesnih građana Vrela ribničkih koji više decenija pale gume i instalacione kablove kako bi ostatke od bakra i žice prodavali kao sekundarnu sirovinu na crnom tržištu.
,,Napominjemo da Glavni grad, sve vrijeme, kroz nadležne službe, preduzima potrebne mjere, ali izražavamo bojazan da samo saniramo posledice ozbiljnog sistemskog problema, višedecenijskih ustaljenih šema i prećutnih dogovora. Ukratko, govorimo o nasilju, ekocidu i krivičnim djelima koje moramo zajedničkim snagama odlučno sankcionisati”, zaključuje Služba gradonačelnika.
Šta piše u Krivičnom zakoniku
Krivično djelo podmetanja požara, odnosno izazivanja opšte opasnosti, kažnjava se zatvorom od šest mjeseci do šest godina, navodi se u Krivičnom zakoniku Crne Gore.
Preporučeno
Ovo djelo se smatra ozbiljnim, jer može dovesti do velikih materijalnih šteta, povreda, pa čak i gubitka života, te je kazna proporcionalna riziku koji takva djela predstavljaju.