Apelacioni sud uvažio žalbu SDT-a: Viši sud će ponovo odlučivati o komunikaciji putem ANOM aplikacije

Apelacioni sud uvažio žalbu SDT-a: Viši sud će ponovo odlučivati o komunikaciji putem ANOM aplikacije

Standard

16/01/2025

10:46

Apelacioni sud je uvažio žalbu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i ukinuo rješenje Višeg suda u Podgorici kojim su iz spisa izdvojeni USB fleš memorija sa komunikacijama sa sada dekriptovane „Anom” aplikacije, dostavljenim od Ministarstva pravde Sjedinjenih Američkih Država, prevod pojedinih djelova te komunikacije, sa albanskog na crnogorski jezik i službene zabilješke o identifikaciji okrivljenih, saopšteno je iz SDT-a. Predmet je vraćen Višem sudu na ponovno odlučivanje.

“Apelacioni sud Crne Gore je uvažio žalbu Specijalnog državnog tužilaštva i povodom žalbe i po službenoj dužnosti, rješenjem od 26. decembra prošle godine, ukinuo rješenje Višeg suda u Podgorici, od 21. novembra ove godine, kojim su iz spisa izdvojeni: USB fleš memorija sa komunikacijama sa sada dekriptovane „Anom” aplikacije, dostavljenim od Ministarstva pravde Sjedinjenih Američkih Država, prevod pojedinih djelova te komunikacije, sa albanskog na crnogorski jezik i službene zabilješke o identifikaciji okrivljenih: D.V., B.V., S.Z.,M.M., F.K., A.Đ. i T.J. i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje”, navodi se u saopštenju.

Apelacioni sud je utvrdio da je „prvostepeno rješenje donijeto uz počinjenu bitnu povredu odredaba krivičnog postupka, jer nema razloga o odlučnim činjenicama, a dati razlozi su nejasni i nerazumljivi, te međusobno protivrječni, zbog čega je pobijano rješenje moralo biti ukinuto“.

“Apelacioni sud posebno navodi i „da prvostepeni sud ne daje jasne i valjane razloge prevashodno po pitanju zakonitosti same operacije i preuzete kontrole nad platformom Anom, odnosno da li je ista bila zakonita i usklađena sa zakonima SAD i od kakvog je to uticaja na konačnu odluku, a sve pri činjenici da za sada nema dokaza da ista nije bila usklađena sa zakonima zemlje u kojem se nalazio server za praćenje kriptovane komunikacije posredstvom ove platforme, za koju zemlju je poznato da se radi o jednoj od država članica Evropske unije, što navodi i provostepni sud”, kaže se u saopštenju.

Kako se zaključuje, prvostepeni sud ne daje jasne i valjane razloge u pogledu naprijed navedenog, niti od kakvog je uticaja činjenica da su nadležni organi SAD-a do podataka o ovakvoj komunikaciji došli koristeći se međunarodnom pravnom pomoći pruženom od strane države članice Evropske unije, za koju u ovoj fazi postupka nema dokaza da nije poštovala svoj nacionalni pravni postupak i da nije ishodila valjani sudski nalog za kopiranje podataka sa ove platforme.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)