test

(Video) Vrata sa Kule Režepagića vraćena nakon 100 godina: Bjelopoljac iz Beograda ih poklonio muzeju i Plavu

Standard

20/03/2024

22:42

Nakon gotovo jednog vijeka izgubljenosti, kulturno istorijsko blago konačno se vraća Plavu. Zahvaljujući velikodušnosti Veselina Minjevića, vrata Kule Redžepagića, koja su davno bila izdvojena iz njihovog prirodnog okruženja, sada se vraćaju kući.

Kula Redžepagica u Plavu nalazi se u srcu, ali i na grbu grada. Najznačajniji je kulturno istorijski spomenik ovog kraja i danas je muzej sa stalnom postavkom.

Ova priča o povratku vrata Etno muzej Kula Redzepagića ne bi bila potpuna bez spominjanja Aleksandra Deroka, čuvenog arhitekte i istoričara umjetnosti, koji je još prije gotovo stotinu godina prepoznao umjetničku vrijednost artefakta kao neprocjenjivog dijela naslijeđa Plava.

Slika ovih vrata, koja krase naslovnu stranicu Derokove knjige “Narodno neimarstvo II”, postala je simbol njihove važnosti i zanimljive priče koja stoji iza njihovog puta. Njihov povratak podsjećaja nas da je čuvanje kulturnog nasljeđa od vitalnog značaja za buduće generacije i trajanje identiteta naših zajednica, kazao je predsjednik Opštine Plav Nihad Canović.

Zla vremena s početka prošlog vijeka su je skoro pa urišila, tako da većina predmeta ne potiče iz stare kule. Nisu originalna ni ulazna vrata u muzej – što je sagradi Hasan Beg, pretpostavlja se u 17. vijeku.

Vrata su sa kule skinuta prije 100 godina, a pratila ih je nevjerovatna sudbina.

Do prije nekoliko dana nalazia su se u Beogradu, kod galeriste Veselina Minjevića, kod kojeg završila igrom slučaja. On je riješio da ih vrati.

“Ovo je emotivna stvar, ovo je moja ljubav prema zavičaju. Ja sam rođeni Bjelopoljac, a Plav je takođe dio mog zavičaja i moje Crne Gore. Autentična vrata sa Kule Redžepagića pripadaju Plavu i Kuli. Poslije 100 godina vraćaju se kući”, kazao je Minjević.

Predsjednik Opštine Plav Nihad Canović, nije krio iznenađenje što su vrata Kule vraćena Plavu nakon toliko godina.

“Ni u najljepšem snu nisam mogao očekivati jednu takvu informaciju – da u Beogradu živi čovjek velikog srca koji je riješio da vrati Plavu nešto što je vajkada bilo u Plavu i što je predstavljalo kulturno-umjetničku vrijednost nakon sto godina.” naveo je Canović.

Kako su vrata odnesena sa Kule, šta se u međuvremenu dešavalo i kako su završila kod Minjevića pogledajte u prilogu Seada Sadikovića i njegove emisije “Gledajmo se” na TVCG.

Izvor (naslovna fotografija):

Screenprint

Ostavite komentar

Komentari (0)