Predsjednik Odbora, Miodrag Lekić, podsjetio je da je komitet ministara Savjeta Evrope odobrio zahtjev Kosova za prijem u tu međunarodnu organizaciju 24. aprila, za šta je glasala i predstavnica Crne Gore.
“Abazović treba da nam objasni način odlučivanja i obrazloženje odluke. O temi smo se informisali isključivo u medijima. Ovo nije tema biti ili ne biti za Crnu Goru, ali jeste visoko senzibilna”, kazao je Lekić.Lekića zanima u čemu je interes države kada je ova tema posrijedi i dodaje da politička dimenzija leži iza svega.
Abazović: Da smo glasali suprotno kontrolno saslušanje bi bilo opravdano
Abazaović je kazao da se u spoljnoj politici ništa nije promijenilo.
“Da smo glasali suprotno, pa da se sazvalo kontrolno saslušanje, tada bi razumio ovo saslušanje. Glasalo se na komitetu, članovi Vlade nijesu bili prisutni, tamo je bila prisutna naša abasadorka. Članovi Vlade imaju različita mišljenja. Članovi Vlade dolaze iz različitih političkih struktura, ali svi su prihvatili da ćemo da vodimo konzistentnu politiku. Crna Gora je glasala zajedno sa 33 druge države”.
Kad je riječ o transparentnosti, Abazović navodi da nikad transparentniji proces nije bio.
“Ni zvanična Srbija tu stvar ne problematizuje tako tu ne vidim ništa sporno. Interes Crne Gore je veliki, a to je regionalna stabilnost i saradnja. Ne možemo da damo značajniji doprinos u rješavanju velikih pitanja, ali možemo da doprinesemo pronalaženju zajedničkog jezika”, naveo je on.
Rekao je da podržavaju francusko-njemački predlog.
Lekić je kazao da će u daljem procesu pokušati da isprave to što je, kako navodi, Abazović uradio.
“Pojedine članice EU glasale su protiv ilisu bile uzdržane. Mislimo da je mjera bila biti uzdržan, naročito u ovako delikatnom trenutku”.
Zogović: Odluka Vlade samo nastavak sramne politike Vlade Duška Markovića
Poslanik DF-a Milun Zogović kazao je da je odluka samo nastavak sramne politike Vlade Duška Markovića.
“Crna Gora je donijela najsramniju odluku da prizna okupaciju južne srpske pokrajine, iako se, po priznanju tadašnjeg premijera Crne Gore Duška Markovića, protivilo više od 85 odsto građana”.
Radunović: Iskorak Vlade da bude uzdržana bio bi znak dobre volje
Poslanik DF-a Slaven Radunović kaže da kad se priča o nečemu što je jedan od glavnih faktora podjela, ne možemo pričati o tome kao građani SAD-a.
“Stav Vlade je kao da nam je Srbija Južna Koreja. Mi smo prihvatili moratorijum na donešene odluke, ali to ne znači da moramo da proizvodimo dodatne probleme. Iskorak Vlade da bude uzdržana bio bi znak dobre volje. U ovo jdržavi živi puno građana koji se ne slažu sa spoljnom politikom Vlade”.
Vučurović. Ovo je prst u oko Srbiji i svakom Srbinu na planeti
U nastavku se u raspravu uključio još jedan poslanik DF-a, Jovan Vučurović.
“Ovo je prst u oko Srbiji i svakom Srbinu na planeti, pa samim tim i Srbima u Crnoj Gori. Povrijedila me ovakva odluka nekih centara moići koju ste sproveli preko ambasadorke. Ovo bilo nepotrebno i ponižavajuće i suprotno volji građana”, poručio je on.
Vučurović tvrdi da je neko dao instrukcije da CG preko ambasadorke glasa za ovo. Pitao je Abazovića je li imao podršku na vLadi za ovu odluku i da li je i ko vršio pritisak da se ovako glasa.
Pitao je premijera kada će se riješiti pitanje ruskog konzula.
Poslanik Bogdan Božović iz SNP-a kazao je da Temeljni ugovor nijesu koristili da se “slikaju”.
“Ako pozivate ministre iz SNP-a da napuste Vladu, onda ja pozivam da se povuku sa značajnih pozicija svi iz DF-a”, kazao je on.
Milačić: Trebalo je glasati protiv
Tokom rasprave na sjednici Odbora, poslanik i lider Prave CG Marko Milačić je kazao da su se ovakvim glasanjem ogriješili o građane Crne Gore.
“Trebalo je glasati protiv ove odluke”, naglasio je on.
Milačić je pitao ko je Božidarka Krunić.
Nakon ovih poruka, premijer Abazović je poručio da ne važi za čovjeka kojeg neko uslovljava.
“Za nas ovo nije bilo pitanje. Ovo pomaže Srbiji. Nikakvu relativizaciju nisam dao, već sam gvoorio o procedurama. Postojala je pisana instrukcija kako da se izjasnimo vezano za to. Mislim da su motivi drugi kada je riječ i o inicijativi Opštine Zeta. DF-u da kažem da ako mislite lakše da budete dio vlasti morate preći preko nekih stvari”, kazao je Abazović.
Abazović je istakao da Vlada od kada se osloboila od dva čovjeka nema problema.
Nije se, kaže, konsultovao sa nekim iz URE. Nije tvrdi bilo bilo kakavog pritiska.
O pitanju ruskog konzula, kaže da je proces u toku , ali i kaže da su politički odnosi sa Rusijom sada jako loši.
Ponosan je što je potpisao Temeljni ugovor.
“Srećan sam što se to desilo”, dodao je.
Abazović: Ni Srbija ne izručuje Svetozara Marovića
Kaže da odnosi sa Srbijom idu uzlaznom putanjom.
“Imamo i mi zahtjeve da Srbija izruči Svetozara Marovića, ali oni to iz meni nejasnog razloga to ne rade. Ako mi imamo suverene odluke, i oni to imaju takođe”, poručio je.
Lekić je, na sjednici tog skupštinskog tijela održanoj 27. aprila, kazao je da je potrebno demistifokovati tu odluku, navodeći da način odlučivanja stvara utisak tajanstvenosti.
„Pojavilo se da Socijalistička narodna partija (SNP) kaže da ništa o tome ne zna. Ako je tako, država je vođena na neozbiljan način, koji ne dolikuje mjesnoj zajednici“, rekao je Lekić.
On je kazao da će tražiti objašnjenje kako je to odlučeno i da čuju obrazloženje Vlade i MVP.
„Ovo nije antialbanska politika, nema veze uopšte sa tim pitanjima dobrosusjedskih odnosa, nego se radi o odgovornosti i pitanju ozbiljnosti crnogorske Vlade“, istakao je Lekić.
To pitanje, kako je naveo, zaslužuje da bude ozbiljno analizirano.
Preporučeno
Odbor će obaviti kontrolno saslušanje predstavnika Vlade i na temu Bilans i stanje diplomatskih aktivnosti crnogorskih vlada i ministarstva vanjskih poslova na rješavanju pitanja Prevlake.