Vlada je komisiju formirala 12. marta ove godine, a članovi su u ime Podgorice bili Gavrilo
Vuković, sekretar za planiranje prostora i održivi razvoj, Balša Špadijer, sekretar za finansije, i Vesna Brajović, šefica kabineta gradonačelnika, dok su interese Opštine Tuzi zastupali Nik Đeljošaj, potpredsjednik Vlade, Emin Hadžić, sekretar za razvoj i projekte u Opštini Tuzi, i Nermin Alibašić, sekretar Skupštine opštine Tuzi. Komisija je trebalo da u konačnom podijeli imovinu i povuče granice između dvije lokalne samouprave. Na razgraničenje se inače, čeka sedam godina. Sporne tačke su djelovi KO Tuzi odnosno Deponija i parcele oko nje, zatim naselje Kuće Rakića, djelovi KO Gornji Zatrijebač koji obuhvataju dio imovine stanovnika Kuča koju imaju na planini Kučka Korita…
Kako saznaje ,,Dan” u komisiji su se dostavljali predlozi u vezi sa teritorijalnim razgraničenjem, dok je za imovinu išlo mnogo teže, jer je tražen presjek stanja imovine iz decembra 2018. godine. Kako takav dokument komisija nije dobila o tome nije ni raspravljala.
Prema saznanjima „Dana“ u komisiji su svi ostali pri svom i do kompromisa se nije dolazilo. Đurišić je za „Dan“ 23. juna rekla da arbitraža nije okončana, te da se postupak završava donošenjem odluke koja se dostavlja i koju potvrđuje Vlada, što se u ovom slučaju nije desilo. Isti taj dan predstavnici Tuzi su izašli sa saopštenjem da je za njih razgraničenje gotova stvar i da Tuzi ostaju u granicama koje važe i sade. Potom su se obratili ambasadama Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država ukazujući da ako se desi drugačije biće to pritisak na prava Albanaca.
U komisiji su se ianče, sporili može li predsjednik Arbitražne komisije predlagati rješenja mimo onih koje su obje strane isticale. Tu su više fleksibilnosti pokazali predstavnici Glavnog grada. Prema našim saznanjima predsjednica Komisije Dragana Đurišić bila je stava da treba produžiti rok rada Arbitražne komisije. Međutim, nakon poslednjeg sastanka, početkom ove nedjelje, predstavnici Tuzi su izašli sa saopštenjem da je za njih razgraničenje završeno. Predsjednica je smatrala, kako saznajemo, da nešto što se nije uspjelo riješiti za sedam godina zaslužuje dodatno vrijeme zbog interesa građana posebno u pograničnom dijelu. Vrijeme bi, smatrala je ona, išlo u korist pravičnom i zakonitom rješenju prihvatljivom za obje zajednice. Kako saznajemo ona je obavijestila Vladu da nijedna odluka nije donijeta jer prema njenom tumačenju glasanje ne predstavlja donošenje odluke koja zahtijeva određenu formu.
Odluka ima snagu sudskog poravnanja
Rok u kome je Arbitražna komisija trebalo da završi posao je 90 dana, to je upravo kraj ovog mjeseca. Pravilnikom o radu bilo je predviđeno da se odluke donose glasanjem i to većinom od osam članova. Mogli su da angažuju vještake koji bi pomogli u radu. Konačna odluka mora biti obrazložena i ima snagu sudskog poravnanja. Sve ovo inače, sadržano je u Zakonu o teritorijalnoj organizaciji.
Upravo na ovaj način podijelili su se Berane i Petnjica.
Očekuje se da Vlada Crne Gore, koja je je naslijedila problem, objelodani sve detalje u vezi sa ovim procesom i zauzeme stav kako će dalje ići proces na koji se čeka godinama. Posebno u svjetlu evropskih integracija.
Preporučeno














