Analizirajući zjave Predsjednika Crne Gore na ovu temu, od početka, reklo bi se da je on ipak sve bliže odluci da raspusti parlament. Odmah nakon Lekićeve konstatacije da ne može sastaviti Vladu, Đukanović je rekao da se još konsultuje sa pravnicima, ali da su te konsultacije pri kraju.
U jednoj od izjava je, takođe, rekao da smo sve bliže ideji o raspuštanju parlamenta kao i izborima, što bi moglo da znači da će sjutra, 16. marta i uslijediti odluka koju mu dozvoljava Ustav Crne Gore.“Pri kraju su konsultacije povodom toga”, rekao je on, upitan da li će u četvrtak raspustiti parlament.
Ustav predviđa da šef države može da donese ukaz o raspuštanju parlamenta kada mandatar ne sastavi vladu za tri mjeseca od dana kada mu je mandat dodijeljen.
Iako je Zakon o predsjedniku, koji je donijela avgustovska većina, na provjeru kod Ustavnog suda on je dio pravnog sistema od dana objavljivanja u Službenom listu. Zato Đukanović ne mora čekati ocjenu ustavnosti već postupiti po njegovim normama.
“Ozbiljno sagledavam tu međuzavisnost ustavne klauzule, ovakvog zakona o predsjedniku, i ako mandatar do 16. marta ne uspije, imaću jasan stav, striktno u skladu sa Ustavom”, rekao je Đukanović.
Ukoliko Đukanović prelomi i raspusti parlament ostaje otvoreno pitanje za kada će zakazati vanredne parlamentarne izbore. Prema Zakonu o izboru poslanika i odbornika izbori se moraju održati 60 do 90 dana od dana raspisivanja. To bi značilo da će se izbori održati u jednoj od nedjelja od 25. aprila do 13. juna.
Više sagovornika portala Standard, upućenih u dešavanja na političkoj sceni Crne Gore, spekuliše sa podatkom da bi se vanredni parlamentarni izbori mogli održati 21. maja na Dan nezavisnosti Crne Gore. Tu informaciju nijesmo mogli da potvrdimo, ali ona ozbiljno cirkuliše u krugovima političkih aktera u Crnoj Gori.
Takav rasplet događaja i stavljanje tačke na agoniju kroz koju Crna Gora prolazi od 30. avgusta 2020. godine bio bi, na neki način i simboličan, jer je 21. maj jedan od najvećih praznika moderne Crne Gore.
Ministar finansija Aleksandar Damjanović je za RTCG rekao da smatra da predsjednik Crne Gore Milo Đukanović neće raspustiti sjutra Skupštinu Crne Gore dok se Ustavni sud ne izjasni izmjenama i dopunama Zakonu o predsjedniku koji mu to omogućava.
“Mislim da će svemu ovome ipak prethoditi odluka Ustavnog suda vezana za validnost izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku, tek nakon toga očekujem neko postupanje. Da li će to biti formiranje nove Vlade ili neka druga varijanta, vidjećemo”, kazao je on.
Ovo bi moglo da znači da će se predstavnici partija u Vladi, URA i SNP ipak grčevito boriti da se odluka o izborima prolongira kako bi njihovo upravljanje Crnom Gorom bilo nastavljeno.
Bivša potpredsjednica Vlade za spoljnu politiku Jovana Marović i kadar Ure smatra da Đukanović treba da raspusti Skupštinu i raspiše vanredne parlamentarne izbore.
Marović je u intervjuu agenciji MINA kazala da Đukanović, ako je predsjednik koji poštuje Ustav, mora raspisati izbore kada se steknu zakonski uslovi.
Na pitanje da li očekuje da će se to i dogoditi, Marović je kazala da ne može precizno da odgovori.
„Skeptična sam da će neka nova vlada biti dovoljna evropska, ali najlogičnije je da imamo vanredne parlamentarne izbore“, rekla je ona.
Preporučeno