Poslanik Pokreta Evropa sad i predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Miodrag Laković predložio je amandmane na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima, ali oni nijesu usvojeni.
Pet amandmana nijesu prihvaćeni. Uzdržani su bili i Lakovićeve partijski kolege Vasilije Čarapić i Jelena Nedović.Obrazlažući svoj prijedlog, Laković je kazao da “postoje brojni mehanizmi koji mogu da se koriste da se prikupe dokazi u odnosu na disciplinske prekršaje ili krivična djela koje vrše potencijalno policijski službenici”.
“Preko toga bi zakonskim rješenjima moglo da se uvede da se, na bazi mišljenja zasnovanog na operativnim informacijama, prekida radni odnos”, naveo je Laković.

Drugi amandman, koji takođe nije dobio podršku, odnosio se na obavezu upoznavanja policijskog službenika sa pokretanjem postupka protiv njega.
Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović kazao je da je suvišno govoriti da se tu misli o operativnim podacima.

“Uprava policije i ANB imaju tjesnu i nerazdvojivu saradnju. Ako UP nema podatak, ne znači da ga nema Agencija za nacionalnu bezbjednost. Propisali smo da više organizacionih jedinica dostavlja podatke jednom nezavisnom tijelu, na osnovu činjenica, dokaza i podataka koje kasnije donosi mišljenje, koje je potpuno integrisano”, kazao je Šćepanović.
Načelo integriteta je broj jedan.
“Ako imate službenika koji svaki dan sjedi sa članom ili vođom OKG-a, to je sama integraca smetanja”, naglasio je Šćepanović.
Laković smatra da disciplinski postupak mora da bude kontradiktoran.
“Mora da se da mogućnost odbrane, to i Ustav garantuje. To što neko sjedi sa članom OKG-a je početni podatak na osnovu kojeg treba unutrašnja kontrola Odjeljenja za antikorupciju u okviru Uprave policije da otvori operativno istraživanje o prirodi tog odnosa”, naglasio je Laković.
On je istakao da je donošenje odluka na bazi početnog podatka štetno za sistem bezbjednosti.
Vasilije Čarapić je izostanak podrške “opravdao”, kako je rekao, dosljednim stavom da ne glasaju amandmane koji nisu usaglašeni sa Evropskom komisijom.

“Bez obzira što je Laković član našeg Poslaničkog kluba, taj stav smo primijenili, mislim da bi u istoj situaciji postupio na identičan način. Naravno, kao neko ko ima najviše autoriteta da govori o sektoru bezbjednosti, vjerujemo da bi ovi amandmani unaprijedili postojeći tekst, ali imamo taj formalni dio”, rekao je Čarapić.
Laković je na sjednici Odbora kazao da su amandmani Vlade danas stigli u Skupštinu i tek kad su poslanici ušli u plenarnu salu.
Preporučeno
“Mislim da brzina ovdje ne igra ulogu, ovdje je mnogo važniji kvalitet”, naglasio je Laković.












