Prema mišljenju Nikolića, nema dileme da je amabasador Timonije izašao iz okvira opšte prihvaćene diplomatske retorike, i da njegova izjava značajno odstupa od reakcija delegacije EU i američke ambasade u Crnoj Gori, u čijim saopštenjima se poziva na smanjenje tenzija u društvu tokom političkih procesa.
“Takav istup u bilo kojoj drugoj državi svijeta svakog ambasadora bi doveo u nezavidnu poziciju, i bio bi pozvan na razgovor u ministarstvo vanjskih poslova zemlje domaćina”, kaže zamjenik predsjednika Odbora za medjunarodne odnose Skupštine Crne Gore.Nikolić napominje da kad u uslovima pojačane političke polarizacije u Crnoj Gori, ambasador države nespornih evropskih vrijednosti, javno iznese teške kvalifikacije o nekom dogadjaju, ostaje dilema da li je riječ o privatnoj diplomatiji, ili djelovanju po instrukcijama svoje države.
“Nesporno je da je trebalo osuditi incident tokom protesta na Cetinju i pozvati na smirivanje tenzija. Medjutim, zamislite da ambasador neke države sa demokratskom tradicijom u Francuskoj, kaže da je fašistička agresija na osnovne ljudske vrijednosti kada neko tokom protesta polije vodom ili gadja jajetom fransukog predsjednika”, podsjeća Nikolić.
Preporučeno
Zamjenik predsjednika Odbora za medjunarodne odnose i iseljenike Skupštine Crne Gore zaključuje da svaki diplomata ima obavezu da se pridržava izvornog teksta Bečke konvencije o diplomatskim odnosima, te da se nada kako će se i iz ovog dogadjaja izvući odredjene pouke.