“PROFESIONALIZACIJA” GRADSKE UPRAVE: Preduzeća isključivo za partijske kadrove, a u sporazumu za „stručnjake sa biografijom“

“PROFESIONALIZACIJA” GRADSKE UPRAVE: Preduzeća isključivo za partijske kadrove, a u sporazumu za „stručnjake sa biografijom“

Standard

19/04/2023

06:58

Nova vlast u Podgorici, koju čine Pokret ,,Evropa sad“, Demokratski front, Demokrate i Građanski pokret Ura, teško je obmanula javnost i građane potpisivanjem sporazuma o formiranju koalicione vlasti u Glavnom gradu jer je u tom dokumentu potpisima konstituenta garantovala da će profesionalizovati gradsku upravu.

U praksi su, međutim, između stranaka vlasti hiriruški precizno podijeljena gradska preduzeća i to po principu procenata.

„PROFESIONALIZACIJA“

Uzimajući u obzir volju građanki i građana Podgorice, izraženu na izborima 23. oktobra 2022. godine, kojom je nesumnjivo potvrđena potreba smjene višedecenijske vlasti, uvažavajući neophodnost promjene dosadašnjeg načina upravljanja Glavnim gradom, izražavamo posvećenost procesima profesionalizacije gradske uprave – piše u sporazumu.

Potpisnici sporazuma će se, kako se navodi, u vođenju kadrovske politike rukovoditi „principom stručnosti, radne biografije i rezultata rada u cilju izbora najboljih kadrova“.

Postupak izbora, imenovanja ili postavljanja ostalih nosilaca javnih funkcija u Glavnom gradu, afirmišući institut javnog konkursa u izboru kadrovskih rješenja, realizovaće se u postupku i po proceduri propisanoj Zakonom i Statutom Glavnog grada – piše u članu 7 sporazuma.

U praksi je bilo potpuno drugačije. Dok se koaliciona vlast slikala za medije i potpisivala koalicioni sporazum u tajnosti su vođeni pregovori o podjeli kolača vlasti. U Podgorici ima ukupno 48 javnih institucija koje su bile predmet razgovora i oko kojih je postignut dogovor.

PROCENTI I LICITACIJA
Dogovoreno je da PES-u pripadne 32 odsto preduzeća, Demokratskom frontu 35 odsto, Demokratama 20 odsto, a GP Ura 11 odsto.

Pokretu ,,Evropa sad“, pored gradonačelnika, pripale su funkcije potpredsjednika Skupštine glavnog grada, Parking servis, Sekretarijat za finansije, Sekretarijat za podršku biznis zajednici, Uprava lokalnih javnih prihoda, Služba zaštite i spašavanja, Gradsko pozorište, Glavni gradski arhitekta, glavni administrator, Služba za javne nabavke, Služba za unutrašnju reviziju, Čistoća, Komunalne usluge i Dnevni centar.

Demokratski front je dobio resore – Komunalna policija, Dječji savez, Biblioteka „Radosav Ljumović“, Građanski biro, Centar za rehabilitaciju i resocijalizaciju ,,Kakaricka gora“, Služba za međunarodne odnose, Služba za odnose sa javnošću, sekretar Skupštine glavnog grada, Putevi, Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice, Tržnice i pijace, Sekretarijat za socijalno staranje, Sportski objekti, Direkcija za imovinu, Sekretarijat za planiranje prostora, Turistička organizacija Podgorica, Sekretarijat za komunalne poslove i predsjednik SO.

Demokrate su dobile menadžera grada, Vodovod i kanalizaciju, Pogrebne usluge, Sekretarijat za lokalnu samoupravu, Sekretarijat za saobraćaj, Upravu za zaštitu imovinsko-pravnih interesa, Komunalnu inspekciju, Službu za zajedničke poslove, Službu za podršku poljoprivredi i zamjenika gradonačelnika.

Pokretu Ura pripalo je Zelenilo, Sekretarijat za kulturu i sport, Muzeji i galerije, KIC „Budo Tomović“, Agencija za stanovanje, Agencija za upravljanje zaštićenim područjima i zamjenik gradonačelnika.

Prema pouzdanim saznanjima Pobjede, u momentu potpisivanja nie bila izvršena sva podjela pa se poteglo sa modelom koji je nezabilježen u dosadašnjoj praksi: licitacijom po principu prvog biranja su podijeljenje preostale funkcije. Demokratama je dopalo najatraktivnije direktorsko mesto Vodovoda, a prvi je licitirao DF birajući Sekretarijat za socijalno staranje.

Potpisnici se, kako se navodi u sporazumu, obavezuju da i u skupštinskom radu koordiniraju rad klubova odbornika radi postizanja saglasnosti po svim pitanjima iz djelokruga rada Skupštine glavnog grada i izvršne vlasti u Glavnom gradu.

Obavezuju se i da poštuju princip jedinstvenog glasanja u Skupštini glavnog grada u ostvarivanju prioritetnih ciljeva, zadataka i principa koji su sastavni dio sporazuma, a za koje je zakonom i Statutom Glavnog grada propisano da se odlučuje većinom ukupnog broja odbornika. Obavezuju se da tokom mandata ovog saziva Skupštine glavnog grada neće praviti bilo kakve koalicione aranžmane sa listom „Svi za naš grad“, zaključeno je u dokumentu.

Nema konkretnog programa razvoja grada već samo obećavaju reviziju bivše vlasti
U koalicionom sporazumu nema konkretnog programa razvoja grada već se u fokus stavlja revizija upravljanja bivše vlasti. Po tome nova gradska vlast podsjeća na apostolsku vladu Zdravka Krivokapića.

U sporazumu se navodi da se potpisnici obavezuju da će sprovesti sveobuhvatnu i objektivnu reviziju administrativnog i finansijskog poslovanja prethodnih gradskih uprava, organa lokalne uprave, gradskih preduzeća i ustanova, te da će upoznati najširu javnost s rezultatima.

Potpisnici sporazuma se obavezuju da će se tokom upravljanja Glavnim gradom, rukovoditi jasnim i održivim programom razvoja Podgorice, koji će uvažiti ključne programske tačke pobjedničkih lista, stavljajući poseban akcenat na ravnomjerni razvoj svih djelova grada, kao i na ekonomske, socijalne, kulturne i ekološke dimenzije programa – piše u sporazumu.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Injac i Borovinić-Bojović, foto: Standard

Ostavite komentar

Komentari (0)