PREMIJER se nije pojavio u Skupštini; Mugoša: Čestitam Mandiću i sve jačem krilu DF-a u PES-u

Preuzmi app

PREMIJER se nije pojavio u Skupštini; Mugoša: Čestitam Mandiću i sve jačem krilu DF-a u PES-u

Standard

23/07/2026

13:39

Premijer Milojko Spajić nije se pojavio na sjednicu Skupštine Crne Gore na kojoj bi trebalo da se raspravlja o rekonstrukciji Vlade u kojoj bi sada Jelena Borovinić-Bojović, Radoš Zečević, Zoran Jojić i Jovan Jole Vučurović.

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić zato je tražio da se održi kolegijum.

“Na zapadu ništa novo. Počeli smo sa Vladm tako što je premiejr odbio da pročita ekspoze pred građanima cg. To je prvi akt ozbiljnog nepoštovanja poslanika i građana, a nastavlja se ustaljenom praksom. Prvo smo imali nedolaske na premijerski sat – njih sedam. Juče smo dobili list papira na kojem su četiri imena bez ikakvog obrazloženja zašto su kandidovani da budu članovi Vlade i njeni potpredsjednici”; istakao je Nikolić.

U privatnoj firmi, kako je ustvrdio, ne možete da zaposlite čovjeka ako ne donese CV.

“Ne znamo koji su za to motivi. Danas nam je poslao ministra bez porftelja da obrazloži prijedlog predsjednika Vlade… Shvatate li na što pristajete zbog dva il tri dana i da bi Spajić izbjegao neugodnost da odgovara na pitanja poslanika povodom motiva za rekonstrukcju Vlade? Ovo je nepošotavanje poslovnika, Ustava, posalnika, građana, tražim da održim sjednicu kolegijuma da bi definisali kako ćemo i da li ćemo da radimo. Juče nijeste kazali da se Spajić neće poijaviti u Skupštini nego smo mi komentarisali da ćemo čuti obrazloženje predsjednika Vlade i da će on učestvovati u raspravi”, rekao je Nikolić.

Ne treba, podvlači on, da gatamo u šolju oće li Spajić da dođe ili neće i zašto su juče tražili da se sjednica odloži za danas.

Mandić je potom dao 15 minuta pauze kako bi održali kolegijum.

Na sjednici Kolegijuma nije postignut dogovor i kako je rekao predsjednik Skupštine Andrija Mandić poslanici će danas odlučivati o rekonstrukciji Vlade.

Pejović i Mugoša kritikovali rekonstrukciju Vlade: Otvara se prostor za novo ministarstvo, Pobjeda DF-a u PES-u

Nezavisna poslanica Jevrosima Pejović i poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša oštro su kritikovali predloženu rekonstrukciju Vlade tokom skupštinske rasprave, ocjenjujući da se njome dodatno komplikuje izvršna vlast i potvrđuju politički dogovori unutar parlamentarne većine.

Pejović je poručila da se, nakon najavljenih promjena u Vladi, otvara prostor za formiranje još jednog resora.

„Očito je sada potrebno novo ministarstvo, koje će se baviti koordinacijom svih postojećih ministarstava“, kazala je ona.

Osvrćući se na izlaganje kandidata za ministra, Pejović je ocijenila da je njegov govor ostavio utisak nelagode.

„Samo je falilo da kažete: ‘Tužni skupe, zapala me je ova nezahvalna dužnost’“, rekla je ona.

Dodala je da činjenica da nije govorio o budućim kolegama u Vladi govori o tome koliko je njegova uloga nezahvalna.

„Koliko je nezahvalna vaša uloga, govori to što nijeste mogli pronaći jednu jedinu riječ da kažete o kolegama koje će sjutra biti u Vladi. Pretpostavljam da su, dok su oni vas slušali, u duhu ove pogrebne atmosfere, vjerujem da su i oni poželjeli da su mrtvi“, kazala je Pejović.

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša ocijenio je da je važno što se rasprava vodi u parlamentu, kako bi, prema njegovim riječima, građanima bila jasna suština parlamentarne većine.

On je ustvrdio da je proces rekonstrukcije kasnio jer se, kako tvrdi, nije razgovaralo samo o izboru novih ministara, već i o raspodjeli drugih funkcija.

„Prvo su morali da probude premijera, jer kad ga zovu oko osam, devet i deset on se ne javlja. Čestitam Mandiću jer danas dobija tri nova člana Vlade. Čestitam i struji DF-a u PES-u, oni su iz dana u dan sve jači i ovo je njihova nova pobjeda“, rekao je Mugoša.

Radovanić: Butorović ministar zbog fotelje

Poslanik Građanski pokret URA Mileta Radovanić je rekao je da građani vide o čemu se radi, te da ova Vlada služi da zadovolji apetite konstituenata vlasti. Radovanić je naglasio da je ovo ponižavajući dan za Skupštinu, a Butorovića nazvao “ministrom zbog fotelje”.

“Građanima ne trebaju ni novi ministri ni potpredsjednici, nego priča o kupovnoj moći i cijenama. A vi nudite novu podjelu fotelja. Sa novim ministrima na red dolaze novi kabineti, novi savjetnici, novi saradnici, novi vozači, novi sekretari i sekretarice, a na kraju to sve plaćaju građani”, istakao je Radovanić.

Subotić vjeruje u rekonstrukciju Vlade

Poslanik Pokreta Evropa sad Jovan Subotić poručio je da vjeruje u rekonstrukciju Vlade.

“Pogledajte na koje se oblasti odnosi ova rekonstrukcija – na zdravstvo, sport… Vjerujem u viziju heterogene Vlade koja zatvara pregovaračka poglavlja. Kandidatima za ministre želim reći da treba da se uklope u ovu ambicioznu viziju, od njih očekujem mnogo”, kazao je on.

Živković: Mandić za ustavne promjene tražio rekonstrukciju

Lider Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković poručio je da je ovo je klasična kompenzcija za podršku Ustavu jer je Andrija Mandić ispostavio račun Spajiću: „Promjene Ustava nećeš dobiti dok ja ne dobijem rekonstrukciju Vlade“ – naveo je Živković podvlačeći da je ovdje riječ samo o političkoj trgovini.

“Spajić nije htio da se suoči sa poslanicima i da bi logično bilo da saopšti koji su njegovi motivi za rekonstrukciju… Da li je to namirenje političkih potreba, zadovoljavanje ambicija, ispunjavanje kompleksa? Važno je bilo da saopšti motive. Teško ćete mi objasniti da ministar bez portfelja može znati što su motivi premijera za današnju rekonstrukciju. On je od ove rasprave pobjegao, time nije ponizio opozicju nego vas i vlasti, dominantno Pokret Evropa sad (PES) čiji je predsjednik”, istakao je on.

Zna, kako je rekao, da nije ugodno ali da u parlamentarnoj većini moraju čuti agrumente.

“Mi danas ne raspravljamo o penzijama, platama, o rješavanju pitanja likvidnosti privrede, ni o novim investicijama… Ne govorimo o ogromnim problemima u zdravstvenom sistemu. Raspravljamo i odlučujemo o novom povećanju broja članova Vlade, sekretarica, službenih automobila, reprezentacija, vozača i čitavog jednog adminsitrativnog sektora koji treba da naraste… Mi danas odlučujemo o nastavku političke korupcije, zlouptorebama i rabljenju državnih resura i zauzimanju novih mjesta po dubini i širini”, dodao je Živković.

Ovo je, kako je konstatovao, treća rekonstrukcija ove vlasti.

“Teško me možete ubijediti da se radi o stabilnoj Vladi. Najviše liči na Vladu koju bih okarakterisao kao Telešop: niti se sastajete, održavate sjednice na Vocap (WhatsApp) grupama – to je mjera odgovornosti prema građanima. Danas se raspravlja oće li Vlada imati ukupno 34 člana, odnosno sedam potpredsjednika… Koliko razumijem imaćemo dva ministra bez portfelja… “, dodao je Živković.

Vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD), kako je rekao, ima 15 ministara, a 340 miliona stanovnika.

“Vlada Njemačke ima 16 ministara, a 85 miliona stanovnika. Vlada Austrije ima 15 ministara, a devet miliona stanovnika. Vlada Kine broji 24 ministra sa milijardu i 400 miliona stanovnika. Poštovani građani, Vlada Crne Gore ima 34 člana i sedam potpredsjednika – 56 puta više po glavi stanovnika u odnosu na SAD. E, ako ste za ovo glasali: srećno bilo”, rekao je Živković.

Nikolić: Ovo je najveće poniženje parlamenta koje pamtim

Predsjednik Poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić je ocijenio da je u pitanju najveće poniženje parlamenta koje pamti.

“Ministar bez portfelja obrazlaže rekonstrukciju Vlade, ne govoreći ništa o dodatnim motivima koji su premijera podstakli da predloži ovu rekonstrukciju? Vi siječete granu na kojoj sjedite. Zbog potrebe da premijer pobjegne od rasprave, od sučeljavanja sa građanima, spremni ste da kršite poslovnik i da to pravdate nekim prethodnim kršenjima poslovnika”, rekao je on.

Butorović je pročitao ko su predloženi kandidati

Ministar bez portfelja Milutin Butorović je obrazložio rekonstrukciju Vlade.

“Obrazloženja koja se tiču ličnih biografija i svega što su radili u prethodnom životu, i sami znate kako funkcioniše politika, o njima govori prethodni rad u koji ne sumnjamo, a to su politička volja parlamentarne većine, koja će najvjerovatnije izglasati ovu Vladu, iako ne sumnjam po rezultatima 44. Vlade da bi za istu trebalo da glasa i opozicija”, rekao je on.

Izvor: Portal TV E/CdM
Izvor (naslovna fotografija): Screenshot

Ostavite komentar

Komentari (0)

X