Vukčević: Bezbjednosne provjere ANB-a ugrožavaju osnovna prava građana

Vukčević: Bezbjednosne provjere ANB-a ugrožavaju osnovna prava građana

Standard

09/01/2025

21:03

Advokat Miloš Vukčević osvrnuo se na vijest o suspenziji 19 policajaca koji nisu prošli bezbjednosne provjere, upozorivši na problematične prakse ANB i nedostatak transparentnosti u donošenju odluka koje utiču na prava građana.

Advokat i član Udruženja Pravnika Crne Gore, Miloš Vukčević, reagovao je na vijest o suspenziji 19 policajaca, kritikujući postojeću praksu bezbjednosnih provjera, koju sprovodi Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB), i upozorio na ozbiljne pravne i demokratske implikacije.

“Ne može to tako, ministre! Barem ne bi smjelo! Pa i vama se može desiti da popijete kafu sa članom OKG (organizovane kriminalne grupe) za kojeg ne morate znati da je član OKG, jer mu to ne piše na čelu, a i ispijanje kafe nije nikakvo nezakonito postupanje” napisao je Vukčević.

On je naglasio da mišljenja ANB-a, koja su ključna u bezbjednosnim provjerama, nisu dostupna ni stranama u postupku niti institucijama koje na njima temelje odluke.

“ANB napiše jednu rečenicu da postoje smetnje iz razloga nacionalne bezbjednosti, pri čemu nemate pravo uvida u mišljenje ANB, niti pravo da se upoznate na kojim to činjenicama i dokazima ANB zasniva svoje negativno mišljenje o vama,” istakao je Vukčević, dodajući da čak ni MUP, koji donosi odluke na osnovu tih mišljenja, nema uvid u dokaze.

Posebno je zabrinjavajuće, prema njegovim riječima, što čak ni sud nema uvid u razloge na kojima ANB temelji svoja mišljenja.

“Iz tog razloga najveći broj takvih rješenja biva poništen na sudu. Na taj način krši se Evropska konvencija o ljudskim pravima, pravo na pravično suđenje i pravo na jednakost oružja, jer svaka strana ima pravo uvida u dokaze i razloge koje ima druga strana, u ovom slučaju ANB”, napisao je Vukčević.

Advokat je upozorio na potrebu stroge kontrole rada ANB-a, posebno kada je riječ o njihovim mišljenjima o bezbjednosnim smetnjama.

“Bezbjedonosne smetnje ANB morale bi biti predmet kontrole, posebno sudske, a svako lice za koje ANB da negativno mišljenje (da postoje smetnje sa aspekta bezbjednosti) bi moralo imati pravo uvida u takvo mišljenje ANB, dokaze i razloge na kojima se isto temelji”, napisao je Vukčević.

Posebno je istakao da ANB, kao organ izvršne vlasti, može biti podložan političkom uticaju.

“Ne smije se pouzdati u časnu ‘pionirsku’ riječ službenika ANB. U suprotnom, vratismo se u 1948!” zaključio je on.

Izvor (naslovna fotografija):Miloš Vukčević, TV E

Ostavite komentar

Komentari (0)