Budućnost Voli slavila u “Stožicama” i vratila se na pobjednički kolosjek

Standard

27/10/2024

20:55

Podgoričani bolji od Cedevita Olimpije, u derbiju 6. kola ABA lige.

Budućnost Voli se “digla” nakon dva bolna poraza u “Morači” (nesrećnog od Crvene zvezde i ubjedljivog od Bahčešehira), a na pobjednički kolosjek se vratila na jednom od omiljenih terena – tim Andreja Žakelja je u “Stožicama” pobijedio Cedevita Olimpiju sa 91:81 (19:26, 27:15, 24:13, 21:17), za petu pobjedu u šest kola ABA lige. Podgoričani su četvrti put uzastopno slavili u Ljubljani, a sedmi put u posljednjih osam mečeva su savladali Cedevita Olimpiju, za povratak samopouzdanja pred duel sa Hapoelom iz Tel Aviva u srijedu u Bugarskoj, u 6. kolu Evrokupa…

Budućnost je loše otvorila meč, bez potrebne energije u oba pravca, iako u prvih skoro četiri minuta nije dozvolila domaćinu da rezultatski profitira zbog toga. Međutim, od koša Jogija Ferela za 8:8 krenule su muke u napadu, pa Podgoričani nakon toga punih pet minuta nije postigla koš iz igre, a ubacila je samo dva poena sa linije bacanja (Nikola Tanasković). Cedevita Olimpija je to iskoristila da serijom 8:0 dođe do dvocifrene prednosti (20:10), koju je imala u još tri navrata, posljednji put 12 sekundi prije kraja (26:16), prije nego je Mekinli Rajt pogodio pod faulom i ubacio dodatno bacanje za “minus sedam” na kraju prvog kvartala (26:19). Budućnost je bila inferiorna u skoku u prvih 10 minuta (5-11), sa slabijim šutem za dva poena (41,7 – 66,7 %), uz jednu pogođenu trojku, kao i domaćin (1-1), ali uz pet pokušaja.

Podgoričani su u drugoj četvrtini zaigrali čvršće u odbrani, dozvolili su Cedevita Olimpiji svega 15 poena, odnosno pet koševa iz igre (četiri za dva i jedan za tri poena). A znatno su popravili i skok, u čemu su bili bolji u drugoj dionici (9-5), kao i šut za dva poena sa boljim procentima šuta od domaćina na odmoru (62,5 – 60,9 %).

Aleksa Ilić je povukao na početku četvrtine sa dva koša, od kojih je drugi, nakon ofanzivnog skoka, bio za izjednačenje (30:30), a Rašid Sulejmon je pogodio iz kontre za prvo vođstvo “plavih” na meču (32:30), sredinom dionice. Uslijedio je period igre u kojem se igralo koš za koš, a onda su Kenan Kamenjaš sa četiri i Rajt sa tri poena kreirali seriju od 7:0 za vođstvo od 43:38, koje su Podgoričani sačuvali do poluvremena (46:41).

Za razliku od većine mečeva ove sezone, Budućnost je u Ljubljani odlično odigrala treću četvrtinu, u oba pravca na nivou prethodne, pa je pred posljednjih 10 minuta, praktično, riješila pitanje pobjednika. Sve je krenulo trojkom Andrije Slavkovića i košem Kamenjaša za prvu dvocifrenu prednost (51:41), a onda je Rašid Sulejmon, sa sedam poena za manje od dva minuta donio maksimalnih 16 razlike (68:52), koliko je i bilo na kraju kvartala (70:56). Potvrda bolje igre stigla je i kroz

statističke podatke, jer su se “plavi” izjednačili u skoku (22-22), imali su bolje procente šuta za dva (61,8 – 58,6 %) i tri poena (35,7 – 18,8 %), više asistencija (13-10) i ukradenih lopti (9-6), te manje izgubljenih (10-12).

“Plavi” su imali mali pad početkom posljednje dionice, kada je Cedevita Olimpija smanjila na 72:62, ali je tajm-aut Žakelja sve zaustavio, pa su gosti, uz trojke Tanaskovića i Sulejmona, i koševe Tanaskovića i Rajta napravili seriju od 10:0 za nedostižnih 82:62, na pet minuta i 44 sekunde prije kraja…

Tanasković je bio najefikasniji u podgoričkoj ekipi sa 19 poena, Rajt je upisao 15, uz pet asistencija, četiri skoka i tri ukradene lopte, Ferel je dodao 14 poena, a Sulejmon 12 poena i pet skokova. Kamenjaš je imao najviše asistencija u ekipi – šest, pored devet poena i četiri skoka.

Devonte Džon je bio najbolji u domaćem timu sa 18 poena.

Budućnost u narednom kolu ABA lige, 3. novembra, dočekuju Megu.

Izvor: Pobjeda