To pitanje je sada tematizovano poslije slučaja porodilje Marice Mihajlović iz Šida koja je, kako tvrdi, preživjela akušersko nasilje tokom porođaja, nakon kojeg je njena beba preminula.
Ona je za smrt svoje bebe optužila ginekolog-akušera M. M. koji radi u porodilištu Opšte bolnice Sremska Mitrovica, za koga je rekla da je vrijeđao, stiskao vilicu i prijetio da će joj „smrskati glavu“.
Kako je rečeno za N1 u MUP, ljekar kojeg optužuje porodilja, javio se policiji i prijavio da se osjeća ugroženo, zbog pisanja na društvenim mrežama. Policija je o tome obavijestila Više javno tužilapštvo, koje je pokrenulo postupak.
Kako je rečeno za N1, izjavu je dala i porodilja Marica Mihajlović iz Šida, koja je optužila doktora za akušersko nasilje. Ispituju se i njeni navodi, kažu u MUP-u Srbije.
Jelena Ristić iz organizacije Ženska solidarnost rekla je za N1 da iako je ovaj protest neposredno podstaknut poslednjim slučajem Marice Mihajlović, činjenica je da poslednjih godina dosta čitamo o iskustvima akušerskog nasilja.
„Naši zahtjevi sežu dalje od ovog pojedinačnog slučaja… Tražimo od ministarstva i ljekarske komore da izvrši nadzor rada porodilišta na državnom nivou, ovo nije samo jedna anomalija, i sigurno nije vezana samo za Sremsku Mitrovicu. Zasigurno znamo da je još gore u manjim sredinama, ali znamo da nevjerovatnih priča ima i iz Narodnog fronta, sa Zvezdare… Zahtijevamo, takođe, da izvrše neku vrstu istraživanja šta se desilo u ovom kontrektnom slučaju, kako je došlo do ovoliko propusta. Zahtijevamo da se oglasi Zaštitnik građana, govorimo o ljekarskom nemaru, o profesionalizmu, a ako govorimo o kršenju ljudskih prava, a ovdje se radi i o tome, u tom smislu zahtijevamo da se oglasi Zaštitnik građana“, poručila je ona.
Preporučeno
Dodala je da zahtijevaju i da ministarstvo izradi protokole za porođaj.