test

Grčka: Rukovodstvo Sjeverne Makedonije sve dalje od dobrosusjedskih odnosa

Standard

28/06/2024

17:30

Ministarstvo spoljnih poslova Grčke je ocijenilo da novo rukovodstvo Sjeverne Makedonije nastavlja da krši Prespanski sporazum iz 2018. godine o promjeni naziva svoje države i da se svakodnevno sve više udaljava od dobrosusjedskih odnosa.

Agencija MIA je prenijela da je to ministarstvo ocijenilo da se rukovodstvo Sjeverne Makedonije „vraća radnjama iz prošlosti koji aludiraju na iredentističko raspoloženje i potpuno nepoznavanje istorije“.

U saopštenju grčkog ministrstva piše da je ministar spoljnih poslova Grčke Jorgos Gerapetritis „pred svojim kolegama u Savjetu (EU) za spoljne poslove već detaljno ukazao na te prekršaje i nastaviće to da čini“, a na međunarodnom nivou to pitanje pokreće i Vlada Grčke.

„Rukovodstvo Sjeverne Makedonije svakodnevno se sve više udaljava od dobrosusjedskih odnosa koji predstavljaju srž evropskih propisa i međunarodnog prava“, ocijenilo je Ministarstva spoljnih poslova Grčke.

Grčki premijer Kirijakos Micotakis je u četvrtak na Evropskom savjetu (samitu EU) obavijestio kolege da predsjednica i premijer Sjeverne Makedonije „direktno krše Prespanski sporazum“.

Povezani članci

Micotakis je rekao da predsjednica i premijer Sjeverne Makedonije „direktno krše Prespanski sporazum ignorišući praksu ‘erga omnes’ i birajući da se za unutrašnju upotrebu koristi naziv koji nije utvršen Ustavom“ – „Makedonija“, a ne „Sjeverna Makedonija“ što je „potpuno suprotno duhu Prespanskog sporazuma“, rekao je on.

Premijer Grčke je ukazao da perspektiva prijema Sjeverne Makedonije u EU zavisi od poštovanja međunarodnih sporazuma.

„Apsolutno sam jasno stavio do znanja da ako Skoplje bude insistiralo na ovoj liniji, to će suštinski otežati, ako ne i u praksi poništiti bilo kakvav proces brzog približavanja (Sjeverne Makedonije) evropskoj porodici. Dakle, smatram da svako treba da razumije posljedice svojih postupaka i da zna da poštovanje evropskog zakonodavstva očigledno ide kroz vjerno poštovanje međunarodnih sporazuma koje su, u konkretnom slučaju, potpisale obje strane“, rekao je Micitakis.

Prespanskim sporazumom iz juna 2018, kojim je riješen višedecenijski spor Skoplja i Atine oko korišćenja naziva „Makedonija“, predviđeno je da se nov ustavni naziv države „Sjeverna Makedonija“ koristi i u spoljnoj i u unutrašnjoj zvaničnoj komunikaciji, odnosno „erga omnes“.

Predsjednica Sjeverne Makedonije Gordana Siljavska Davkova i premijer Hristijan Mickoski izabrali su da prilikom davanja izjava ne koriste ustavni naziv Sjeverna Makedonija, nego „Makedonija“ ili „naša/moja zemlja“, dok se u zvaničnim saopštenjima naziv države uopšte ne spominje uz njihove titule.

Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)