Hezbolah proglasio sporazum iz Vašingtona “ništavnim”: RAZORUŽANJE JE CRVENA LINIJA

Hezbolah proglasio sporazum iz Vašingtona “ništavnim”: RAZORUŽANJE JE CRVENA LINIJA

Standard

27/06/2026

19:49

Generalni sekretar Hezbolaha Naim Kasem odbacio je okvirni sporazum koji su Liban i Izrael, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država postigli poručivši da ta grupa neće odustati od oružanog otpora.

On je rekao da će Hezbolah nastaviti borbu protiv, kako je naveo, izraelske okupacije, bez obzira na diplomatske pokušaje da se smiri situacija na jugu Libana.

“Nismo napustili teren ni u najtežim okolnostima i nećemo ga ni sada napustiti”, dodao je.

“Ponižavajući sporazum”

On je posebno oštro govorio o okvirnom sporazumu, koji američka administracija predstavlja kao prvi korak ka smirivanju sukoba i mogućem povlačenju izraelskih snaga iz južnog Libana.

“Okvirni sporazum je ponižavajući, sramotan i predstavlja predaju suvereniteta”, rekao je.

Dodao je da je taj dogovor “ništavan” i da bi, umjesto njega, trebalo sprovesti Memorandum o razumijevanju koji su postigli Iran i Sjedinjene Američke Države.

“Povezivanje izraelskog povlačenja s razoružanjem otpora širom Libana veoma je opasan prijedlog koji prelazi sve crvene linije”, poručio je.

Njegove izjave ukazuju na to da bi upravo pitanje oružja Hezbolaha moglo biti glavna prepreka sprovođenju dogovora.

Pristalice Hezbollaha ranije su izašle na ulice Bejruta, blokirale saobraćaj i protestovale protiv sporazuma, dok su libanske vlasti naredile službama da spriječe nerede i identifikuju učesnike blokada.

Nove poruke dodatno produbljuju političku krizu u Libanu, gdje je pitanje ko odlučuje o ratu, miru i oružju jedno od najosjetljivijih pitanja državnog suvereniteta.

Izvor: N1
Izvor (naslovna fotografija):Naim Kasem ( Reuters)

Ostavite komentar

Komentari (0)

X