Izrael napao Sanu i al-Džuf u najnovijim napadima na Hute

Izrael napao Sanu i al-Džuf u najnovijim napadima na Hute

Standard

10/09/2025

17:48

Izrael je danas izveo napade na jemensku prijestonicu Sanu i sjevernu pokrajinu al-Džuf, pri čemu je hutski medij saopštio da je nekoliko ljudi ubijeno i ranjeno.

Ovi napadi su najnoviji u više od godinu napada i kontra-napada između Izraela i hutskih militanata u Jemenu, kao dio posljedica rata u Gazi.

Izraelska vojska saopštila je da je napala vojne kampove, sjedište odjeljenja Huta za vojnu “propagandu” i skladište goriva.

Stanovnici Sane rekli su za Reuters da je napad bio na skrovištu između dvije planine koje se koristi kao komandno i kontrolno sjedište. Obim eventualne štete odmah nije bio poznat.

Svjedoci su rekli da su izraelski napadi ciljali I hutsko ministarstvo odbrane.

Napad je uslijedio nekoliko dana nakon udara 30. avgusta na Sanu u kojem je ubijen premijer vlade predvođene Hutima i nekoliko ministara, u prvom takvom napadu usmjerenom na visoke zvaničnike.

“Napadi su izvedeni kao odgovor na napade režima terorista Huta protiv Države Izrael, tokom kojih su ka izraelskoj teritoriji lansirani bespilotni letjelice i rakete kopno-kopno”, saopštila je izraelska vojska.

Huti, koji su povezani sa Iranom, napadali su brodove u Crvenom moru u onome što opisuju kao akcije solidarnosti sa Palestincima u Gazi.

Takođe su ispaljivali rakete ka Izraelu, od kojih je većina presretnuta. Izrael je odgovorio napadima na oblasti Jemena koje kontrolišu Huti, uključujući važnu luku Hodeidu.

Izvor: Reuters / Antena M
Izvor (naslovna fotografija):Izvor: EPA-EFE Arhiva

Ostavite komentar

Komentari (0)

X