Kako je ubijen ajatolah; Tramp: Nije mogao ništa protiv naših obavještajnih podataka

Kako je ubijen ajatolah; Tramp: Nije mogao ništa protiv naših obavještajnih podataka

Standard

01/03/2026

08:17

Izrael i SAD tempirali su napad na Iran za subotu kako bi se poklopio sa sastankom na vrhu između ajatolaha Ali Hameneija i njegovih pomoćnika, navode dva američka izvora upoznata sa planiranjem operacije.

Ubistvo čovjeka koji je gotovo 40 godina vladao Iranom, izvedeno juče, potvrđeno je tokom noći na državnoj televiziji. To je ogroman trenutak za islamsku naciju.

Izrael je objavio da je osim ajatolaha ubijen bivši sekretar Vijeća nacionalne sigurnosti Ali Shamkhani i komandant korpusa Islamske revolucionarne garde Mohammad Pakpour, prenosi Index.hr.

Dva iranska izvora kazali su Reuters-u da je Hamenei u subotu, neposredno prije početka napada, na sigurnoj lokaciji sazvao sastanak na kojem su bili Shamkhani i aktualni sekretar Vijeća nacionalne sigurnosti Ali Larijani.

Tramp: Nije mogao ništa protiv naših obavještajnih podataka

Iranski vrhovni vođa ubijen je nakon što su obavještajne službe otkrile njegovo kretanje, napisao je američki predsjednik Donald Tramp na svojoj platformi Truth Social.

“Nije mogao ništa protiv naših obavještajnih podataka i visoko sofisticiranih sistema praćenja. Blisko smo sarađivali s Izraelom, ni on ni drugi vođe koji su ubijeni zajedno s njim nisu mogli ništa učiniti”, rekao je Tramp.

Bliski istok u novim sukobima: Iran uzvratio raketama i na arapske zemlje

Američki i izraelski vojni udari na Iran gurnuli su Bliski istok u nove sukobe, budući da je Iran uzvratio raketama ne samo na Izrael, nego i na arapske zemlje Perzijskog zaliva. Dva američka izvora i jedan funkcioner, koji je želio ostati anoniman, kazali su da je potvrda sastanka između ajatolaha i njegovih pomoćnika bio znak za početak napada.

Napad je trebao prvo pogoditi Hameneija radi postizanja elementa iznenađenja, dodao je, no, postojala je zabrinutost da bi iranski vrhovni vođa mogao pobjeći bude li imao priliku.

Pomjeranje termina napada zbog otkrivenog rasporeda

Američki je izvor rekao da se spomenuti sastanak očekivao u subotu naveče u Teheranu, da bi izraelski obavještajci otkrili da je termin subota ujutro, što je značilo pomjeranje početka izraelsko-američkog napada.

Mjesto sastanka nije bilo odmah poznato. Hameneijev kompleks u Teheranu napadnut je već na početku operacije, a satelitske snimke koje je pregledao Reuters potvrdile su da je uništen.

Američka Centralna obavještajna agencija još prije napada procijenila je da bi ajatolaha u slučaju njegove smrti mogla zamijeniti tvrda struja iz Islamske revolucionarne garde.

Izvor (naslovna fotografija):Ali Hamenei, AP

Ostavite komentar

Komentari (0)

X