Međunarodni aerodrom Mitiga u Tripoliju jutros je bio meta žestokih vazdušnih napada, javlja Anadolija. Snage odane međunarodno priznatoj Vladi nacionalnog jedinstva Libije saopštile su da su napade bespilotnim letjelicama izveli Ujedinjeni Arapski Emirati.
U saopšenju se navodi da su Emirati napade izveli u okviru podrške koju pružaju snagama lojalnim komandantu sa istoka Libije Khalifi Haftaru.
“To je samo jedan u lancu napada na infrastrukturu i aerodrome i bezuspješni pokušaj nadoknade Haftarovih gubitaka“, navodi se u saopćenju.
Napadi na Tripoli
Libijska vlada optužuje Ujedinjene Arapske Emirate za direktnu podršku Haftarovim snagama, što je zvanični Abu Dabi odbacio.
Haftarove snage od aprila izvode napade na Tripoli, a do sada je u sukobima u glavnom gradu Libije poginulo više od hiljadu i ranjeno 5.500 ljudi.
Libija je poprište duboke političke i sigurnosne krize još od 2011. godine kada je ubijen Muamer Gadafi. Od tada su na vlasti paralelne vlade sa sjedištima u Tripoliju i Tobruku, koje imaju odvojene parlamente i oružane snage.
Preporučeno
Izvor: Agencije












