Dmitrij Medvedev, bivši predsjednik i premijer, a danas zamjenik predsjednika ruskog Savjeta bezbjednosti, iznio je upozorenje nakon posjete ruskoj granici s Finskom dugoj 1340 kilometara.
“Pod krinkom odbrambenih mjera, Helsinki vodi kurs ka konfrontaciji, pripremajući se za rat s Rusijom, očigledno pripremajući odskočnu dasku za napad na nas”, napisao je Medvedev u tekstu koji je objavila državna agencija Tass.Finska je 2023. godine postala članica NATO, nakon decenija neutralnosti poslije Drugog svjetskog rata. Medvedev je kao „dokaz“ finskih namjera naveo učešće u nedavnim vojnim vježbama NATO i upozorio da bi konfrontacija „mogla dovesti do toga da finska državnost zauvijek nestane“.
“Za razliku od 1944, ovaj put niko neće biti blag prema njima”, dodao je.
Takođe je kritikovao otvaranje komandnog centra NATO u finskom gradu Mikkeliju, udaljenom oko 240 kilometara od Sankt Peterburga. Premda je Medvedev poznat po oštroj i često apokaliptičnoj retorici, ovo je prvi put od početka rata u Ukrajini 2022. da je neki visoki ruski zvaničnik direktno optužio konkretnu članicu NATO.
Jačanje granice i optužbe za „hibridne operacije“
Njegove prijetnje dolaze nakon što su satelitski snimci pokazali da Rusija gradi nove vojne baze blizu finske granice. I Moskva i Helsinki jačaju odbranu, a finske vlasti optužile su Rusiju da prema granici usmjerava migrante u sklopu „hibridne operacije“.
Kremlj se nije otvoreno protivio finskom ulasku u NATO, ali je zaprijetio odgovorom ako savez tamo rasporedi vojnike ili vojnu infrastrukturu, prenosi Index.
U jeku sve većih tenzija, finski predsjednik Alexander Stubb redovno razgovara s američkim predsjednikom Donaldom Trampom kako bi ga uvjerio da zauzme tvrđi stav prema Moskvi.
Preporučeno
“Trudimo se objasniti da se Putinu ne može vjerovati”, rekao je Stubb prekjuče u Helsinkiju, tokom sastanka s novim poljskim predsjednikom Karolom Navrockim.