„Danas postavljamo kamen temeljac na najsloženiji i najteži autoput, koji će na malom rastojanju od samo 10,5 kilometara imati brojne tunele, vijadukte, mostove i galerije na kompleksnom brdsko-planinskom terenu koji će biti izazov i za projektante i za izvođače“, rekao je direktor Javnog preduzeća za državne puteve Sjeverne Makedonije Koce Trajanovski.
Istakao je da je taj autoput značajan jer Sjevernu Makedoniju preko Kosova povezuje sa Albanijom, sa pristaništem Drač, sa Crnom Gorom i sa Srbijom.
Trajanovski je napomenuo da će se ova dionica, od petlje „Stenkovac“ kod Skoplja, spojiti sa već izgrađenih 1,5 kilometara autoputa u blizini graničnog prelaza „Blace“.
Prema njegovim riječima, predviđeni put ima dva kolovoza u dva pravca, svaki sa dvije saobraćajne trake širine po 3,5 metara i po jednom trakom za zaustavljanje širine 2,5 metara, dok je ukupna projektovana širina autoputa 27,5 metara.
„Zbog specifičnosti terena, koji je brdsko-planinski i dio masiva Skopske Crne Gore, projektovanje je izuzetno teško. Predviđen je veliki broj objekata – pet tunela sa lijevom i desnom cijevi, osam mostova, četiri galerije i devet potpornih zidova. Rok za izgradnju ovog puta je četiri godine“, rekao je Trajanovski.
Istakao je da je eksproprijacija „riješena više od 65 odsto“ i da „neće biti prepreka izvođačima radova kao u nekim drugim projektima“.
„Za jedan mjesec ili najviše dva riješiće se eksproprijacija, kao jedan od velikih uslova za realizaciju ovog projekta“, rekao je direktor Javnog preduzeća za državne puteve Sjeverne Makedonije Koce Trajanovski.
Sredstva od EBRD-a i Fonda za Zapadni Balkan
Izgradnja autoputa Skoplje–Blace, naveo je Trajanovski, biće finansirana kreditom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) od 167,6 miliona eura i grantom (bespovratnim sredstvima) iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan od 30,82 miliona eura.
Autoput Skoplje–Blace gradiće konzorcijum koji predvodi makedonska kompanija „Granit“.
Preporučeno
Polaganju kamena temeljca prisustvovali su premijeri Sjeverne Makedonije i Kosova, Hristijan Mickoski i Aljbin Kurti, zamjenik premijera i ministar saobraćaja Aleksandar Nikoloski, predstavnici međunarodnih finansijskih partnera u projektu, poslanici i ambasadori.















