Naime, kako pišu turski mediji, prije nekoliko nedjelja na društvenim mrežama građani su se pobunili i organizovali bojkot kafića, pekara, restorana. Ljudi su se pobunili smatrajući da je preskupa šoljica čaja koja sada košta 60 lira (oko 2 eura), fildžan kafe koji košta 80 lira ili jedan kolačić od 110 lira i zatražili od vlasti da reguliše to što, kako su naveli, ugostitelji samovoljno podižu cijene i uz to smanjuju porcije.
Da je ova građanska inicijativa urodila plodom, svjedoči vijest da je tursko Ministarstvo trgovine počelo da radi na zakonu za borbu protiv previsokih cijena, a novom uredbom biće predviđene kazne, novčane, ali i mjere privremenog zatvaranja firmi, za one koji previše podignu cijenu svojih proizvoda ili usluga. Nacrt uredbe je pripremljen i očekuje se da će finalna verzija biti dostavljena skupštini ovih dana.Zakupci kafića, restorana i prodavnica kažu da se slažu da postoje oni koji su pretjerali sa podizanjem cijena i da jedna šoljica kafe koja kafedžiju košta četiri lire ne može biti prodata za 80, i da su zbog takvih primjera sada svi u problemu.
Međutim, zbog inflacije troškovi normalnog poslovanja danas su utrostručeni u odnosu na one prije dvije godine, objasnio je jedan od ugostitelja, dodajući da su glavne stavke njihovih troškova računi – zakupnina, PDV, struja i troškovi za zaposlene. Oni ističu i da ne posluju svi pod istim uslovima, jer su kirije za one koji se nalaze, na primjer, u glavnoj ulici, mnogo više nego ako su u sporednoj ulici.
“Ne možete nas sve staviti u istu kategoriju. Samo ako se uzmu u obzir svi parametri, onda se može dobiti pravično rješenje za sve ove probleme”, ističu ugostitelji.
A dok se taj problem ne riješi, građani su rješili da bojkotuju restorane, kafiće i pekare u Istanbulu, Ankari i drugim gradovima, pišu turski mediji.
U toj zemlji inflacija iz godine u godinu raste. Godišnja stopa inflacije, na primker, u februaru ubrzala je sa januarskih 64,86 odsto na 67,07 odsto, objavio je Turski institut za statistiku Turkstat.
Inflacija u Turskoj je tada bila najviša za poslkednjih 15 meseci, a hrana i bezalkoholna pića su godišnje poskupeli za 71,12 odsto, alkoholna pića i duvan za 63,09 odsto, a odkeća i obuća za 43,44 odsto.
Preporučeno