„Od poljupca se očekuje svečanost i poštovanje. Poljubac je izraz, ali nikad neutralan. Ima smisla u zavisnosti od konteksta, gdje i zašto se daje. Istorija u svojoj arhivi beleži poljupce iz bola i na rastancima. Ali istorija prepoznaje i poljupce bratstva ili čak izdaju. Hoće li ovo biti jedan od njih?“ napisala je umjetnica u opisu objava na Instagramu i Fejsbuku i izazvala govor mržnje i prijetnje.
Kako prenosi Index.hr objave su na društvenim mrežama izazvale hiljade komentara korisnika o slici, pri čemu je većina koristila govor mržnje, a neki su joj čak i prijetili smrću.„Zaslužuješ metak“, „Prljav i fašistički rad“, „Trebali bi te strpati u zatvor zbog ovoga“, „Samo privlačiš pažnju“, neki su od komentara.
Murati je otkrila da nova slika ima političku poruku i da je navikla na prijetnje.
„Ovo me ne zaustavlja. Svaki put kada dobijem ovakve reakcije, znam da je poruka otišla na pravo mjesto. Ovo podstiče raspravu“, izjavila je umjetnica.
Orange Girl je, dodaje Index.hr, dobila prijetnje i zbog podrške gej zajednici na Kosovu.
„Vidim njihov odnos kao glumačku izvedbu. I narod Kosova i Srbije gleda istu predstavu“, opisala je značenje svoje slike.
Umjetnica rođena 1999. poznata je po tome što svojim radom i stvaralaštvom ruši tabue. Ermira Murati bavi se umjetničkim radom kao sredstvom komunikacije s društvom. Poznata je kao umjetnica koja slika murale u javnom prostoru, uglavnom s društvenom tematikom, i često koristi poljubac kao sredstvo poruke.
Preporučeno
Dobila je prijetnje i prošle godine, kada je izradila sličnu sliku koja prikazuje dva muškarca u albanskoj tradicionalnoj narodnoj nošnji kako se ljube u usta kao gestu potpore gej zajednici na Kosovu.