Devet sati blokade u Užicu; Blokirana zlatiborska magistrala

Devet sati blokade u Užicu; Blokirana zlatiborska magistrala

Standard

13/07/2025

20:01

Građanski protest pod nazivom “Srbijo, Užice te zove” počeo je u 16 časova na Gradskom trgu u Užicu i, kako su najavili organizatori, trajaće devet sati.

Prema najavi organizatora, okupljanje počinje na Gradskom trgu, gdje će se od 17 časova obratiti govornici, nakon čega će uslijediti protestna šetnja do zgrade suda i policijske stanice.

Po završetku šetnje, najavljena je blokada zlatiborske magistrale, koja će trajati do 1 čas poslije ponoći.

Organizatori su objavili da se u Užicu očekuje dolazak građana iz drugih djelova Srbije, kao i grupa bajkera iz Beograda i Požege.

Podsjećamo, sedmorici uhapšenih u Užicu, nakon blokade magistrale, određen je pritvor do 30 dana, a samo dva dana kasnije određen je pritvor i za još dva Užičana koji su privedeni nakon protesta u tom gradu, te ih je ukupno devetoro.

Užičani su na protestu 10. jula dali rok do nedjelje da svi pritvoreni budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest.

Sa protesta u Beogradu: Studentski bunt je probudio solidarnost

Nastavnik istorije Nikola Mitić izjavio je danas na protestu ispred Ministarstva rada u Beogradu kako se nada da su svi svjesni šta su prosvjetni radnici prošli u proteklih osam mjeseci i kako su se osjećali kad su ostajali bez plate.

Govoreći u ime asocijacije Društveni front, Mitić je istakao da su “kažnjeni” zato što su stali uz svoje bivše učenike – studente.

Mitić smatra da su prosvjetni tadnici uradili nešto veliko – vratili su dostojanstvo profesiji i podstakli solidarnost.

“Kada dođemo do tog nivoa da država počne da kažnjava zbog naših Ustavom zagarantovanog prava time što nam ugrozi egzostenciju, onda ne postoji drugi vod borbe nego da se borimo sami za sebe”, poručio je Mitić.

Kada je egzistencija ugrožena, naglasio je Mitić, onda ne postoje više nikakva prava – ni građanska ni ljudska, koja i inače postoje samo na papiru.

Predstavnik IT zajednice Srbije Dušan Miletić izjavio je danas da se pomoć dodjeljuje ugroženima, dok se podrška daje saborcima sa kojima se dijele ista borba i isti ciljevi.

Miletić je na protestu rekao da u akciji Mreža solidarnosti nije učestvovao samo IT sektor, već građani iz različitih sektora.

“Studentski bunt je u nama probudio solidarnost. Zajedno i ujedinjeni idemo naprijed i jedva čekam da vidim društvo koje ćemo zajedno napraviti kada se sve ovo završi”, rekao je Miletić.

Blokirana zlatiborska magistrala

Protest u Užicu, nakon blokade zlatiborske magistrale protiče mirno, bez incidenata, veliki je broj građana ne samo iz Užica, već iz čitave Srbije, javila je reporterka N1.

Poruka okupljenih u Užicu je borba za slobodno pravosuđe, za slobodu uhapšenih i da se završi ono što su studenti u blokadi započeli, odnosno borba za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Izvor (naslovna fotografija): N1

Ostavite komentar

Komentari (0)

X