Uredba, koja je uključivala i komponentu Moldavije, ocrtala je vanjsku politiku Rusije prije 11 godina koja je pretpostavljala bliže odnose Moskve sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Državama.
Naredba o opozivu dokumenta iz 2012. godine objavljena je na internet stranici Kremlja i navodi da je odluka donešena kako bi se “osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi sa dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima”.Uredba je obavezivala Rusiju da traži načine za rješavanje separatističkog pitanja “na osnovu poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja”.
Opoziv ovog dokumenta predstavlja samo jedan u nizu antizapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak 21. februara.
Moldavski predsjednik zajedničke kontrolne komisije u bezbjednosnoj zoni oko PridnjestrovljaAleksandru Flenčea rekao je da opoziv uredbe ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.
– Uredba je politički dokument kojim se implementira koncept ruske vanjske politike – rekao je Flenčea za Publika-TV.
Moldavija i Rusija imaju osnovni politički sporazum koji predviđa uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta naše dvije zemlje, dodao je on.
Kremlj je rekao da su odnosi Rusije i Moldavije, koja je prošle sedmice odobrila novog, prozapadno orijentisanog, mandatara za premijera i koji je obećao da će nastaviti s nastojanjem da se pridruži EU, i dalje veoma napeti.
Moskva je optužila Moldaviju da slijedi antirusku agendu.
Preporučeno
Teritorijalno utisnuta između Rumunije i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih evropskih zemalja, od 2020. godine vodi predsjednica Maia Sandu uz snažnu podršku SAD i Evropske unije. Američki predsjednik Džo Bajden sastao se s njom u utorak u Poljskoj i potvrdio svoju podršku toj zemlji.