Rusija: Više od 500 maloljetnika privedeno u antiratnim protestima

Rusija: Više od 500 maloljetnika privedeno u antiratnim protestima

Standard

08/03/2023

17:34

Prošlog aprila, 12-godišnju Mašu Moskalijovu zamolili su da za sat likovnog nacrta sliku koja prikazuje podršku ruskoj ‘specijalnoj operaciji’ u Ukrajini.

Umjesto toga, nacrtala je majku i dijete kako stoje na putu projektila s natpisima “ne ratu” i “slava Ukrajini”.

Sljedeći dan, njen otac Aleksej Moskalijev, koji ju je odgajao sam u gradu Jefremovu, u regiji Tula, oko 200 km južno od Moskve, pozvan je u njenu školu.

I otac i kćer odvedeni su policijskim automobilima.

Alekseja su ispitivali lokalni službenici, koji su pronašli omalovažavajuće komentare koje je dao na internetu o ruskoj vojsci, uspoređujući ih sa silovateljima.

Na sudu je Aleksej kažnjen s 32.000 rubalja (420 dolara) zbog diskreditiranja oružanih snaga.

Policija uzela i ušteđevinu
Sljedeći dan, agenti Federalne službe sigurnosti (FSB) posjetili su Mašinu školu, optužili njenog oca za loše roditeljstvo i rekli da Mašu treba odvesti. Nakon toga, Maša je bila previše uplašena da ide na nastavu.

Aleksej je na kraju uhapšen, a Maša je zbrinuta. To je znak koliko daleko ruske vlasti idu u suzbijanju kritika rata u Ukrajini.

Dana 30. decembra 2022, pet policijskih automobila i vatrogasno vozilo parkirali su ispred njihove kuće.

Aleksej je rekao ruskoj grupi za ljudska prava OVD-Info da ih nije želio pustiti unutra bez naloga, ali je otvorio vrata kada su počeli navaljivati.

Policija i FSB pretražili su stan, navodno uzeli porodičnu životnu ušteđevinu, mobilne, laptopove i Mašin antiratni crtež.

U vrijeme pisanja teksta, ruske vlasti, uključujući Istražni odbor za Tulsku oblast, nisu odgovorile na zahtjev za komentar.

Aleksej je tvrdio da je udario glavom u zid i da je bio zaključan u prostoriji s nacionalnom himnom. Zatim je ponovno optužen za diskreditovanje vojske; sada mu prijeti do tri godine zatvora.

Maša smještena u dječije sklonište
Prošle sedmice Aleksej je dva dana držan u istražnom zatvoru, dok je Maša, koja sada ima 13 godina, odvedena u dječje sklonište.

Prema riječima njegovog advokata Vladimira Bilijenka, Aleksej je u međuvremenu pušten i nalazi se u kućnom pritvoru.

“Aleksej je u kućnom pritvoru, dopušten mu je kontakt samo sa mnom i istražiteljima”, rekao je Bilijenko telefonom za Al Jazeeru.

“Maša je u skloništu. Radimo na tome da je vratimo i ukinemo kućni pritvor. Podnijeli smo žalbu glavnom tužiocu i povjereniku za ljudska prava u Ruskoj Federaciji. Ako otac dobije zatvorsku kaznu, kćer će poslati u dječji dom.

“Optužba nosi najviše tri godine, tako da nije toliko teška, a stvarna zatvorska kazna je relativno rijetka. Ali ovo je politički slučaj, pa bi moglo ići u oba smjera.”

Bilijenko nije komentarisao Aleksejevo navodno maltretiranje dok je bio u pritvoru.

Svetlana Davidova, voditeljica Jefremovljeve komisije za maloljetnike, izjavila je za ruski državni medij RBC da su Moskaljevi stavljeni na popis “porodica u društveno opasnom položaju”, te da je podnijela tužbu za oduzimanje roditeljskih prava Alekseju i Mašinoj majki, koja živi u drugom gradu.

Maša je trenutno u dječjem centru, koji je lokalnim medijima rekao da neće biti puštena.

“Uobičajeno je da cijela porodica bude uvučena u progon, čak i ako je samo jedan član ‘kriv’ u očima režima – pogotovo ako je to neko maloljetan”, rekao je za Al Jazeeru Dan Storijev, glavni urednik OVD-Info English.

U oktobru prošle godine, 10-godišnja moskovska učenica privedena je kada su se roditelji njenih kolega iz razreda požalili da je njena profilna slika u razrednom grupnom chatu bila “Sveto koplje”, meme koji je postao ratni simbol ukrajinskog otpora – Djevica Marija odjevena u žuto i plavo, koja drži veliki pištolj.

Kasnije su djevojka i njena majka ispitane te im je pretražen dom, ali na kraju nije podignuta optužnica.

U drugom slučaju u istočnom Sibiru, 16-godišnji sin protestantice protiv rata Natalije Filonove poslan je u udaljeno sirotište udaljeno 300 km od kuće, dok je ona pritvorena zbog učestvovanja u skupu i navodnog napada na dvojicu policajaca hemijskom olovkom.

“Trenutno vidimo zabrinjavajući trend proganjanja maloljetnika od strane režima, zajedno s njihovim porodicama”, nastavio je Storijev. “Cilj režima je podstaći strah, pa prijete porodicama razdvajanjem, tvrdeći da roditelji ne odgajaju djecu kako treba – kao što je bio slučaj s Aleksejem Moskaljevim.”

Krivični postupci protiv maloljetnika
Storijev je naveo druge slučajeve u kojima su se osobe mlađe od 18 godina sukobile s vlastima nakon što su izrazile antiratne stavove.

Rekao je da je u Moskvi policija zaustavila dječaka u kući i isključila mu struju nakon što je izrazio svoj stav o Ukrajini. Javnost je uznemiravala dvoje srednjoškolaca jer su odbili ustati za vrijeme intoniranja ruske himne i umjesto toga svirali ukrajinsku himnu. U Jekaterinburgu je još jedno dijete javno izgrđeno jer je jednom vojniku napisalo pismo u kojem ga poziva da ne ubija i da se vrati kući. A 16-godišnjak je novčano kažnjen jer je rekao da će se boriti za Ukrajinu, ako bude regrutovan, rekao je Storijev.

“Prema našim podacima, najmanje 544 maloljetnika privedena su u antiratnim protestima u protekloj godini, a trenutno se protiv sedam maloljetnika vodi krivični postupak zbog antiratnih stavova”, rekao je.

“Posebno su maloljetnici ciljani zbog dijeljenja postova ili komentara o antiratnim skupovima, širenja letaka protiv mobilizacije i rata, održavanja samostalnih demonstracija, izražavanja antiratnih stavova tokom školskih događanja, demonstriranja nekog antiratnog komada odjeće i pravljenje antiratnih natpisa”.

Kursevi za usađivanje patriotizma
Storijev je takođe pomenuo da je bilo slučajeva u kojima su mladi tinejdžeri uhapšeni zbog direktnijih akcija, poput sabotiranja željeznica i paljenja vojnih kancelarija za regrutovanje.

U međuvremenu, vlasti pokušavaju pridobiti mlađu generaciju za svoj način razmišljanja, kursevima za usađivanje patriotizma i izvannastavnim programom “važnih razgovora”, ispitujući nedavne događaje iz perspektive Kremlja.

“Režim pokušava ugurati djecu u izrazito militarizovanu kulturu”, rekao je Storijev.

“Pokušaji da se to učini trajali su davno prije rata — država sponzoriše kadetske škole i kadetske razrede u redovnim školama. Maša je išla u takvu školu s kadetskim razredima”, rekao je.

“Kroz napade na škole, djecu i roditelje, Kremlj ima za cilj uništiti i zastrašiti rusko civilno društvo, ali uprkos svemu, ruski aktivisti – među njima djeca i roditelji – nastavljaju se protiviti ratu, čak i po strašnu cijenu.”

Ostavite komentar

Komentari (0)