Elizabet Frensis, najstarija Amerikanka, preminula je 22. oktobra 2024. godine u 115. godini života. Superstogodišnjakinja je više puta odgovarala na pitanja novinara o tajnama dugovječnosti, koje je rado dijelila. Elizabet Fransis je umrla u svojoj porodičnoj kući. O njoj su se brinule njena 95-godišnja ćerka Doroti Vilijams i njena 69-godišnja unuka Etel Harison.
Elizabet Frensis je 25. jula 2024. proslavila svoj 115. rođendan okružena nekoliko generacija porodice. Pet godina ranije, pridružila se redovima superstogodišnjaka. Elizabet Frensis je naslijedila titulu najstarije žive Amerikanke od Edit Čekareli, koja je umrla 22. februara 2024. Na kraju svog života, superstogodišnjakinja nije mogla da ustane iz kreveta. Imala je i problema sa pamćenjem, ali je ipak prepoznala porodicu koja se o njoj brinula do poslednjih dana.Izvor:Savjeti superstogodišnjakinje
Elizabet Frensis i članovi njene porodice nisu izbjegavali da odgovore novinarima na pitanja o tajnama dugovječnosti. Svi su im odgovarali sa osmjehom, ukazujući na jednostavne stvari koje omogućavaju da doživite bar sto godina.
Topli kontakti sa drugim ljudima
Elizabet Fransis je voljela ljude i uživala je u brizi o njima. Kada je mogla da se kreće, često je kuvala obroke za svoje najmilije. Pozivala je cijelu svoju porodicu u svoj dom jer je voljela da provodi vrijeme sa njima. Prema američkim Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), društvene veze i dobri odnosi sa drugim ljudima mogu da dovedu do srećnijeg i dužeg života.
Svježa domaća jela
Elizabeta Fransis je kod kuće imala malu baštu u kojoj je uzgajala povrće (šargarepu, kupus, bamiju). Njena unuka je često spominjala da je superstogodišnjakinja voljela da sprema jela sa njima. Nije išla u restorane brze hrane. Njena omiljena jela uključivala su piletinu i pirinač u kombinaciji sa bamijom – jednogodišnjom biljkom koja se javlja uglavnom u zemljama sa tropskom ili suptropskom klimom.
Hodanje i bez zavisnosti
Superstogodišnjakinja nije pila alkohol niti pušila cigarete. Uvijek je bila domaćica, prisećala se njena porodica. Elizabet Frensis nikada nije imala problema sa srcem. Takođe nije bolovala od raka. Često je išla u šetnje.
Svrha u životu
Elizabet Fransis je bila član Baptističke crkve od 1939. Njena unuka Etel Harison priznala je u intervjuu da je njena baka uvijek vjerovala u bolje sjutra. Istraživanja su zauzvrat potvrdila vezu između optimističnog pristupa životu i dugovječnosti.
Preporučeno
Superstogodišnjakinja je 20 godina radila u kafeteriji lokalne TV stanice. “Uvijek je vrijedno radila, čak i kada je otišla u penziju”, prisjetila se njena unuka, dodajući da nije mnogo zarađivala, ali da je štedjela. Istraživanja su pokazala da žene koje rade gube pamćenje sporije. Iako sam posao može da bude stresan, on takođe pruža društveni angažman, intelektualnu stimulaciju i osjećaj svrhe u životu.