Planetarni hit je palagijat? Majli Sjarus dobila tužbu

Planetarni hit je palagijat? Majli Sjarus dobila tužbu

Standard

17/09/2024

16:54

Pjevačica Majli Sajrus dobila je tužbu zbog kršenja autorskih prava za njen planetarno popularan hit ”Flowers” iz 2023. godine.

Tužbu, međutim, nije podnio Bruno Mars, već Tempo Music Investments, koji tvrdi da pjesma “Flowers” ima sličnu melodiju i harmoniju kao pjesma “When I Was Your Man”. Kompanija navodi da su akordi koje su kreirali Sajrus, Gregori Hajn i Majkl Polak i tekst pjesme slični onima koje su kreirali Mars, Filip Lovins, Ari Levin i Endru Vajat.

Kompanija u svojoj tužbi tvrdi da je broj sličnosti između pjesama toliki da pesma “Flowers” ne bi ni postojala da nije bilo pjesme “When I Was Your Man”. Kao što znamo, pjesma Majli Sajrus je proglašena je singlom godine i najboljim pop solo izvođenjem, a nominovana je i za pjesmu godine na dodeli Gremija.

S’ druge strane, pjesma “When I Was Your Man” bila je nominovana za najbolji pop solo nastup na dodjeli Gremy nagrada 2014. godine, ali nagrada nije otišla Marsu. Tempo Music sada traži odštetu od pjevačice kao i da zabrani distribuciju pjesme, što bi moglo da znači njeno uklanjanje iz digitalnih i budućih fizičkih verzija njenog albuma “Endless Summer Vacation”.

Kompanija je podnijela tužbu jer je nedavno preuzela kontrolu nad dijelom autorskih prava na “When I Was Your Man”. Naime, pjevač je prodao dio svog kataloga pjesama kompaniji Vorner mjuzik, koja je 2019. godine osnovala platformu Tempo Music, koja je osmišljena da ulaže u kataloge pjesama umjetnika kroz njihove master snimke i izdavačka prava. Poslednjih godina, prodaja kataloga pjesama postaje sve češća praksa za umjetnike, jer na taj način mogu da obezbijede velike plate.

Izvor (naslovna fotografija):Profimedia

Ostavite komentar

Komentari (0)

X