Živković: Ministar obećao da će riješiti naše zahtjeve

Živković: Ministar obećao da će riješiti naše zahtjeve

Standard

19/05/2021

12:58

Predstavnici Unije stočara sastali su se juče u Ministarstvu poljoprivrede sa ministrom Aleksandrom Stijovićem i njegovim saradnicima.

Presjednik Unije stočara Milko Živković saopštio je da su upoznali detaljno ministra sa problemima proizvođača mlijeka.

On kaže da su trenutno proizvođači mlijeka u bezizlaznoj situaciji zbog povećanja koncentrovane hrane 35-50% zavisno od proizvoda kao i prestanka otkupa kozjeg mlijeka u Crnoj Gori. 

“Takođe smo upoznali Stijovića sa svim drugim izazovima koje ovaj sektor ima a odnose se na povraćaj akciza za gorivo, dopune i izmjene Agrobudžeta, otkup viškova sireva, nelojalna konkurencija u oblasti sireva koji se proizvode na gazdinstvu, mjerama koje treba napraviti u cilju zaštite tih proizvoda i ukupnim mjerama zaštite domaćih proizvoda na crnogorskom tržištu.

Ministar Stijović je iskazao razumijevanje i saglasnost da je naš sektor ugrožen i iskazao spremnost da nađe rješenja koja će održati ovaj sektor, dok se ne stabilizuje tržište stočne hrane. 

Potrebna sredstva za ovu mjeru, povećanje subvencija po litru prerađenog mlijeka od 0,05 eura po litru kao i pomoć kozarima u otkupu viškova nijesu planirani Agrobudžetom”, navodi Živković, koji dodaje da će u narednih nekoliko dana Stijović razgovarati sa ministrom finansija Milojkom Spajićem, koji bi taj potrebni novac izdvojio iz rezervi budžeta. 

Povezani članci

“Takođe nam je saopšteno da Agrobudžet za 2021. još nije usvojen i da se njegova operativna primjena očekuje krajem juna a da će naše sugestije biti uvažene prije nego bude poslat na Vladu.

Ministar Stijović sa svojim saradnicima nam je obećao da će najkasnije krajem sljedeće nedjelje riješiti naše zahtjeve i da će crnogorska javnost kao i proizvođači mlijeka biti upoznati sa njihovim rješenjima.

Prestavnici Unije stočara Crne Gore su više puta napomenuli da u koliko se ne riješe tri najveća problema u ovom sektoru koji su izazvani poremećajem tržišta usljed KOVID 19 da nemaju izbora i da im preostaje da svoje krave i koze pošalju na klanice ili da radikalizuju svoje aktivnosti.

Svjesni smo da na taj način ne šaljemo dobru poruku turistima i turističkoj privredi ali nemamo izbora jer od proizvodnje mlijeka u Crnoj Gori živi više od 2.500 porodica”, zaključuje u saopštenju. 

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X