
U Urgentnom centru Podgorice tokom prošle godine primljeno je 72.136 pacijenata, od kojih su 74 osobe preminule, kazao je za Standard direktor Urgentnog centra Nermin Abdić.
Kako navodi, najviše pacijenata zbrinula je Internistička Ambulanta, čak 25.820 osoba.
„U Hiruškoj ambulanti primljeno je 23.333 pacijenata, u Ortopedskoj 14.340, a u Psihijatriskoj 2.045. Neurološka ambulanta primila je 5.302 osobe, dok je maloj sali odrađeno 1.296 intervencija“, kazao je Abdić za naš portal.
On je objasnio da u Urgentni centar dolaze ljudi sa različitom simptomatologijom i patologijom.
„Najčešči pacijenti su sa kardiovaskularnim tegobama, intoksikacijama, neuološkim smetnjama što se tiče internističke grane. Kada govorimo o hiruškim granama, tu možemo navesti bolove u abdomenu, povrede iz saobraćajnih nezgoda, kao i povrede zadobijene od strane drugog lica“, rekao je Abdić.
Kako je naglasio, za vrijeme sezone gripa, obim posla je znatno veći.
„Rad u Urgentnom centru sa sobom nosi veliku odgovornost, kao i ogromnu količinu stresa sa kojom se svakodnevno srijećemo. Posebno osjetljiva populacija su djeca, koja po pravilu gravitiraju ka Urgentnom centru uzrasta ispod 16 godina, ali ukoliko se desi da ih roditelji dovedu, pruža se adekvatna medicinska pomoć i u zavisnosti od patologije poziva se ljekar iz instituta za bolesti djece“, ispričao je Abdić.
Kako je objasnio, istina je da fali medicinskog osoblja, ali da to ne predstavlja problem kada je u pitanju pružanje medicinske pomoći.
„Obzirom na povećan obim posla i volju da se svi pacijenti zbrinu, moramo naglasiti, da postoji deficit kadra kako medicinskih sestara – tehničara, tako i ljekara. Međutim, sve to ne utiče na normalan proces rada i pružanja adekvatne medicinske pomoći“, kaže Abdić.
Preporučeno
K. Perković












