Ako Ministarstvo i dalje bude ćutalo, slijedi tužba profesora FCJK

Ako Ministarstvo i dalje bude ćutalo, slijedi tužba profesora FCJK

Standard

31/01/2023

12:49

U Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova održana je juče rasprava povodom zahtjeva akademskog osoblja sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju da im se isplate retroaktivno uvećane zarade koje nijesu primali pet mjeseci, od avgusta, ali se nijesu pojavili predstavnici Ministarstva prosvjete.

Advokat profesora Miloš Vukčević kazao je Pobjedi da će arbitar dostaviti preporuku, na koju svaka strana ima pravo da se izjasni. Ukoliko, kako objašnjava, ne bude odgovora ili se Ministarstvo i dalje ne bude izjašnjavalo postupak mirnog rješavanja spora se obustavlja.

– I stiču se uslovi da se podnese tužba – rekao je advokat.

Akademsko osoblje na Cetinju od avgusta nije primalo uvećanu zaradu za 65 odsto, kao njihove kolege na Univerzitetu Crne Gore. Iako su na vrijeme uskladili akte sa izmijenjenim zakonom kojim je propisano

uvećanje, Vlada je tek krajem novembra, i to nakon pritiska javnosti, usvojila njihov izmijenjeni Pravilnik i time su se stekli uslovi da im plata bude uvećana. Ministarstvo prosvjete onemogućilo im je da primaju veću platu. Izjašnjavali su se uporno da na uvećane zarade imaju pravo samo profesori na Univerzitetu Crne Gore. Profesori sada traže da im se isplati retroaktivno razlika na platu od avgusta, kada je trebalo po zakonu da počnu da je primaju.

Advokat Vukčević nedavno je zatražio od Agencije za mirno rješavanje radnih sporova da im se retroaktivno za pet mjeseci, jul – novembar, isplati iznos.

Stručna javnost je ukazivala da su profesori od prvog avgusta diskriminisani. Čak je i inicijatorka izmjena Zakona poslanica Branka Bošnjak tada kazala Pobjedi da je akademsko osoblje na Cetinju diskriminisano i da sa pravom traže da primaju platu kao što je prima akademsko osoblje na Univerzitetu Crne Gore. Ministarstvo prosvjete je, međutim, I dalje bilo stava da se Zakon odnosi isključivo na Univerzitet Crne Gore. Ministarstvo finansija je bilo opredijelilo novac i za Fakultet na Cetinju, ali je Ministarstvo prosvjete kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović u suštini stopiralo tu isplatu. Advokat Vukčević pokušavao je da im objasni da pogrešno tumače Zakon. Mimoilazili su se u tumačenju odrednice koja se tiče akademskih zvanja. Kako je u Zakonu, na primjer navedeno, zvanje – profesor univerziteta, Ministarstvo je tumačilo da se sve odnosi na Univerzitet Crne Gore. Vukčević im je odgovorio da to

nije oznaka za radno mjesto, da je riječ o univerzitetskim zvanjima koja se stiču na univerzitetima, kao što ga je kadar sa Cetinja stekao – na univerzitetima u regionu i Crnoj Gori. Poručivano je i da je Vlada osnivač UCG, kao i Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju, te da se Zakon odnosi na sve.

Građanska inicijativa ,,21. maj“ podnijela je nedavno državnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv ministra Vojinovića, zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja, jer taj resor nije dao saglasnost da se uvećaju zarade profesorima na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju.

Profesori/ice doktori Sofija Kalezić, Adnan Čirgić, Andrijana Nikolić, Boban Batrićević i docenti dr Aleksandar Radoman, Milan Marković, Ethem Mandić je kadar ovog fakulteta koji od avgusta nije primio uvećane zarade. U obraćanju diplomatskim predstavnicima oni su ranije naveli da su na udaru Ministarstva prosvjete. Kazali su da ih je, takođe, prethodna ministarka prosvjete Vesna Bratić diskriminisala na način što je u više navrata finansijski blokirala ovu ustanovu. Komentarisali su da je takav tretman prema njima imao i bivši premijer Zdravko Krivokapić, te da se smjenom tog rukovodstva stanje nije promijenilo.

Ostavite komentar

Komentari (0)