Da je Crnogorska princeza (kasnije Kraljica Italije – Etiopije 1936-1943 i Albanije 1939-1943 ) Jelena Petrović postala jedna od najomiljenijih ličnosti u čitavoj Italiji, a stanovnici su djevojčicama često davali njeno ime.
O njenoj popularnosti svjedoči i klinika “Kraljica Jelena”, koja je osnovana njenim dobrovoljnim prilogom, 1933. godine, kao i Veliki institut za liječenje raka, koji i danas nosi njeno ime.Kada je zemljotres razrušio grad Mesinu, kralj i kraljica su rizikujući svoje živote, proveli više od 20 dana na trusnom području, pomažući ljudima. Sama je opremila bolnicu sa 250 kreveta. Poznato je da je sav novac, koji joj je kralj davao za lične potrebe, trošila na bolesne, stare, samohrane roditelje, a najviše na nezbrinutu djecu.
Zasluge Jelene Savojske za Italijanski narod bile su tolike da je katolički biskup Rišar iz Monpeljea inicirao da se proglasi za sveticu.
U njenu čast je najčuveniji italijanski liker dobio je ime Amaro Montenegro!
Profesor istorije medicine na Univerzitetu u Paviji, Paolo Mazarelo objavio je i knjigu pod nazivom “Kraljičino bilje” u kojoj ilustruje nesvakidašnji doprinos italijanske kraljice Jelene od Savoje borbi protiv epidemije letargičnog encefalitisa.
Preporučeno
U knjizi od 190 strana, Mazarelo ilustruje kako je kraljičino interesovanje za narodnu medicinu doprinijelo otkrivanju i popularizovanju efikasne metode liječenja ove epidemije koja je zahvatila milione ljudi širom Evrope u periodu između dva Svjetska rata.