Analizom su obuhvaćenje oblasti poput:
– upravljanja rizicima od korupcije,– unutrašnje kontrole,
– transparentnosti i dostupnosti informacija,
– profesionalnog ponašanja zaposlenih i
– etičke kulture.
“Jedinice lokalne samouprave su u ovom procesu donijele važne odluke i procedure za suzbijanje korupcije i preduzele konkretne mjere za unapređenje antikorupcijskog okvira. Između ostalog, usvojena su pravila za postupanje po prijavama zviždača i procedure u cilju sprečavanja sukoba interesa, te propisana jasnija pravila za angažovanje lica po osnovu ugovora”, saopšteno je iz ASK-a.
Najveći napredak zabilježen je u stvaranju uslova za primjenu antikorupcijskih propisa i jačanju institucionalnog okvira, dok je najmanji učinak ostvaren u oblasti etičke kulture.
“Ukupno je dato 470 preporuka za unapređenje, čijom će se primjenom ostvariti konkretni rezultati u daljem unapređenju i promovisanju integriteta i odgovornosti na lokalnom nivou. Ova procjena dio je projekta koji ASK realizuje u saradnji sa UNDP Crna Gora i uz podršku zajedničke globalne inicijative UNDP-a i Vlade Republike Koreje pod nazivom „Nulta tolerancija na korupciju: Jačanje integriteta, transparentnosti i odgovornosti u javnoj upravi u Crnoj Gori“”, navode iz ASK-a.
Preporučeno
Sektorski izvještaj sa pregledom ključnih izazova i preporuka dostupan je na Internet stranici ASK, na našem i engleskom jeziku.