Mještani su izrazili jasno protivljenje otvaranju kamenoloma u brdu Strmica, u čijem neposrednom okruženju gravitira više sela: Poda, Gojevići, Bioča, Trubina, Lozna, Sajkovac, Srđevac i Poda. U ovim selima živi značajan broj stanovnika, više nego u pojedinim manjim opštinama Crne Gore, pa je upitno kako se uopšte došlo do dozvola za otvaranje kamenoloma u blizini svih ovih naselja, i koliko su one zaista opravdane.
Po riječima mještana otvaranjem kamenoloma u Strmici pored životne sredine, ugrozio bi se opstanak stanovništva ovih krajeva. Brojne kuće, poljoprivredna imanja, vodovodi, izletišta itd. nalaze se tik ispod planirane lokacije određenje za kamenolom, pa bi se puštanjem u rad kamenoloma direkno ugrozila vodovodi i bazeni za snadbijevanje domaćinstsva, a zbog prašine i buke, poljoprivreda koja je glavna grana stanovništva ovih krajeva bi bila druga na udaru te bi se morali, kako navode seliti sa svojih ognjišta.Mještani su predstavnicima BS prenijeli da su jedinstveni po pitanju zaustavljanja izgradnje kamenoloma. Do sada su organizovali niz mirnih protesta i blokada saobraćajnica kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo izgranji kamenoloma. Kazali su da su angažovali i advokata kako bi ispitali cio slučaj dobijanja koncesije. Vidno su nezadovolj i radom MZ Lozna i njenim rukovodstvom, tvrdeći da je Savjetu MZ istekao mandat te njihove odluke ne mogu biti legitimne ni legalne. Tražiće i ostavku predsjednika MZ koji je, po njihovim riječima, netransparentno vodio dio procesa dobijanja saglasnosti, potpisujući saglasnost MZ bez znanja građana. Dodaju da nije sprovedena javna rasprava po ovom pitanju i da mještani nisu konsultovani vezano za kamenolom. Krive i Vladu Duška Markovića koji je 2020. godine dao koncesiju firmi u vlasništvu svog tadašnjeg partijskog kolege, na nedovoljno transparentan i skriven način. Dodaju da su spremni da svoja ognjišta brane do kraja, te da neće dozvoliti, ma ko bio investotor, koncesionar ili izvođač radova, da ih ovako štetnim projektima istjera sa svojih imanja. Smatraju da saglasnosti i dozvole koje je ta firma dobila ne znači da su u pravu imajući u vidu manjkavosti zakona, zloupotrebe položaja i partijske prečice pa će sigurno istrajati u svom naumu da sačuvaju tursistički i ekološki biser Bijelog Polja brdo Strmicu ali i svoja ognjišta
Poslanici BS Ćorović i Smajilović, koji inače potiču iz ovih krajeva, saslušali su mještane, ističući da su ovom području potrebne investicije drugačijeg karaktera. One koje su usmjerene prije svega na zadržavanje stanovnika na svojim ognjištima, imajući u vidu činjenicu velikog odliva stanovništva sa sjevera države, pa samim tim i Bijelog Polja, a posebno je taj odliv izražen upravo u bihorskim selima. Dakle, potreno je razvijati strateške grane razvona Bijelog Polja, a to su turizam i poljoprivreda, zdrava životna sredina i autentični domaći proizvodi, a ne investicije koje predstavljaju rizik po životnu sredinu, prostorni ambijent i razvoj strateških grana. Takođe, izrazili su potrebu razgovora mještana sa investitorom i nadležnim ministarstvima kako bi, ukoliko je to moguće, našli rješenje kijim bi svi bili zadovoljni.
Preporučeno
„Polazeći od volje građana kao neprikosnovenog i najvećeg autoriteta jedne građanske države, podržavamo mještane MZ Lozna u zaštiti vlastitih interesa i sprečavanju otvaranja kamenoloma u Srđevcu, ali pozivamo i nadležna ministarstva, ali i Vladu, da ovom problemu pristupe krajnje odgovorno jer se radi o sredini sa izraženom tendencijom odliva stanovništva”poručili su Ćorović I Smajilović.